Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.12.2019, 11:41

Čaká nás obrovská výzva. Musíme urobiť všetko, čo je v silách ľudstva, oznámi Merkelová Nemcom

Nemecká kancelárka bude apelovať v novoročnom príhovore na boj proti klimatickým zmenám.

Čaká nás obrovská výzva. Musíme urobiť všetko, čo je v silách ľudstva, oznámi Merkelová Nemcom
Zdroj: Reuters

V boji proti klimatickým zmenám je potrebné nasadiť všetky sily, zmeniť myslenie, a zabrániť tak katastrofálnym dôsledkom, ktoré by nečinnosť ohľadom znižovania emisií mohla mať pre nasledujúce generácie.

Vo svojom novoročnom prejave to dnes večer povie nemecká kancelárka Angela Merkelová. Obsah posolstva, v ktorom politička privíta nadchádzajúce dvadsiate roky ako obdobie, keď ešte možno zvrátiť chod vecí a vyskúšať nové cesty na riešenie klimatickej krízy, kancelársky úrad poskytol vopred médiám.

"Globálne otepľovanie je reálne. Ohrozuje nás. Musíme preto urobiť všetko, čo je v silách ľudstva, aby sme túto obrovskú výzvu zvládli. Je to stále ešte možné," hovorí kancelárka v dopredu nahratom prejave.

Chápe kritiku

"Budú to naše deti a naši vnuci, ktorí budú musieť žiť s dôsledkami toho, čo dnes urobíme alebo naopak neurobíme. Preto všetku svoju energiu sústredím na to, aby som zabezpečila, že Nemecko prispeje k úspešnému boju proti klimatickým zmenám v ekologickej, ekonomickej aj sociálnej oblasti ".

Povie tiež, že chápe kritiku, ktorá zaznieva ohľadom nedávno zverejneného balíku ekologických opatrení nemeckej vlády, ktoré počítajú napríklad s emisnými povoleniami pre dopravu alebo znižovaním DPH pre cestovné lístky na diaľkové železničné spoje.

Niektorí opatrenia kritizujú preto, že podľa nich zachádzajú príliš ďaleko, iní zasa preto, že sú nedostatočné. Podľa Merkelovej však ide o "nevyhnutný rámec", ak má krajina do boja proti emisiám nejako výraznejšie prispieť.

Hlas Európy musí byť silnejší

"Aby sme uspeli, potrebujeme viac než čo čokoľvek iné odvahu myslieť iným spôsobom, silu opustiť známe cesty, ochotu skúšať nové veci a odhodlanie konať rýchlejšie s presvedčením, že neobvyklé riešenia môžu uspieť," oznámi Merkelová Nemcom. Podľa nej však dvadsiate roky "môžu byť dobrým obdobím", pretože zmeny k lepšiemu sú stále v našich silách.

​Kancelárka tiež vyzýva, aby sa Európa pokúsila vo svete posilniť svoj hlas, podľa nej to bude aj jedna z úloh nemeckého predsedníctva v Európskej únii v druhej polovici nasledujúceho roka.

Prejav kancelárky budú dnes večer vysielať stanice ZDF a ARD, jeho znenie však rovnako ako v minulých rokoch dostali médiá vopred.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.