Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.01.2020, 07:25

Kim Čong-un dodrží slovo v oblasti denuklearizácie, reaguje Trump

Šéf Bieleho domu Donald Trump zopakoval, že s Kim Čong-unom má dobré vzťahy.

Donald Trump a Kim Čong-un
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump je presvedčený, že severokórejský líder Kim Čong-un dodrží svoje záväzky týkajúce sa denuklearizácie.

"Podpísali sme dohodu, kde sa hovorí o denuklearizácii. Bolo to v prvej vete, denuklearizácia... To sa stalo v Singapure a myslím si, že si stojí za svojím slovom, takže to zistíme," povedal Trump podľa agentúry Reuters novinárom pri príchode do svojho klubu Mar-a-Lago na Floride, kde sa v sprievode manželky Melanie zúčastnil na silvestrovskom večierku.

​Trump zopakoval, že s Kim Čong-unom má dobré vzťahy. "Viem, že hovoril o vianočných darčekoch a dúfam, že jeho vianočný darček je krásna váza. To mám rád, vázu," uviedol šéf Bieleho domu.

Trump narážal na svoje historicky prvé stretnutie s Kimom v roku 2018 v Singapure. Obaja na ňom prijali vágne formulované vyhlásenie o "úplnej denuklearizácii Kórejského polostrova" a dohodli sa na "nadviazaní nových vzťahov medzi USA a KĽDR", pripomína agentúra AFP.

Neschopnosť dosiahnuť dohodu o uvoľnení amerických sankcií voči Pchjongjangu a ústupkoch KĽDR však viedla k nezdaru ich druhého summitu, ktorý sa konal vlani vo februári v Hanoji.

​Severná Kórea následne vyzvala Washington, aby do konca minulého roka ponúkol nové ústupky v súvislosti so sankciami. Keďže sa tak nestalo, severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA v stredu informovala, že Kim Čong-un sa rozhodol ukončiť moratórium na jadrové skúšky a testy medzikontinentálnych rakiet.

Zároveň avizoval, že KĽDR v blízkej budúcnosti predstaví "novú strategickú zbraň" a prijme "šokujúce reálne opatrenia".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.