Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2020, 11:20

Grécko bude mať prvýkrát v histórii prezidentku, považuje to za poctu pre grécke ženy

Funkcia gréckeho prezidenta je prevažne reprezentatívna. Katerinu Sakellaropuluovú navrhol grécky premiér.

Grécko bude mať prvýkrát v histórii prezidentku, považuje to za poctu pre grécke ženy
Zdroj: Wikipedia

Grécky parlament v stredajšom hlasovaní rozhodol, že sudkyňa Katerina Sakellaropuluová sa stane prvou prezidentkou v histórii krajiny. V 300-člennom parlamente ju podporilo 261 zákonodarcov, informovala agentúra AFP.

Sudkyňa Sakellaropuluová sa špecializuje na ústavné a environmentálne právo. Od roku 2018 je predsedníčkou gréckeho najvyššieho správneho súdu.
Sakellaropuluovú do funkcie prezidentky navrhol 15. januára grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Ona sama to označila za "poctu pre justíciu i pre súčasné grécke ženy". Jej kandidatúru podporili viaceré parlamentné strany vrátane najväčších opozičných zoskupení.

Súčasný grécky prezident Prokopis Pavlopulos bol do funkcie zvolený vo februári 2015. Jeho päťročné funkčné obdobie sa končí v marci tohto roka. Nová prezidentka zloží slávnostnú prísahu 13. marca.

Gréckeho prezidenta, ktorého funkcia je prevažne reprezentatívna, volí parlament. Úspešný kandidát musí v prvom kole získať podporu najmenej 200 z celkového počtu 300 zákonodarcov.

Premiér Mitsotakis pri predkladaní jej kandidatúry zdôraznil, že Sakellaropuluová nie je členkou žiadnej politickej strany.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.