Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2020, 07:04

Američania dali Iraku novú výnimku zo sankcií za dovoz komodít z Iránu

Výnimka s platnosťou 45 dní umožní Iraku pokračovať v "životne dôležitom" dovoze zemného plynu a elektriny z Iránu.

Američania dali Iraku novú výnimku zo sankcií za dovoz komodít z Iránu
Zdroj: Reuters

Spojené štáty udelili Iraku novú výnimku z uplatňovania sankcií, ktorými trestajú iné krajiny za obchodovanie s Iránom.

Výnimka s platnosťou 45 dní umožní Iraku pokračovať v "životne dôležitom" dovoze zemného plynu a elektriny z Iránu, uviedli v stredu podľa tlačovej agentúry AP nemenovaní irackí predstavitelia.

Washington údajne vyjadroval už predtým ochotu ponechať Irak v doterajšom režime, ktorý mal vypršať počas tohto týždňa, avšak pod podmienkou, že Bagdad predloží časový plán ukončenia závislosti od iránskeho plynu.

Dvojica predstaviteľov však uviedla, že Spojené štáty novú výnimku udelili aj bez toho a ponúkli možnosť ďalšieho predĺženia, ak Irak požadovaný plán predsa len predloží.

Predchádzajúca výnimka bola udelená vlani v októbri na 120 dní.

Najnovší krok Washingtonu nasleduje po tom, ako americko-iracké vzťahy poznačil útok amerického dronu v Bagdade, pri ktorom 3. januára prišiel o život popredný iránsky generál Kásem Solejmání, pripomenula AP. Americké ministerstvo zahraničných vecí bezprostredne neposkytlo žiadne vyjadrenie.

Irak je naďalej vo veľkej miere závislý od dodávok zemného plynu z Iránu, aby dokázal pokryť spotrebu elektriny, obzvlášť v horúcich letných mesiacoch.

Oneskorenie platieb Bagdadu viedlo v uplynulých rokoch k narušeniu týchto dodávok, čo v lete roku 2018 prispelo k destabilizujúcim protestom v južnej provincii Basra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.