Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.02.2020, 19:00

Rusko tvrdí, že urobilo všetko pre bezpečnosť tureckých síl v sýrskom Idlibe

Pri štvrtkovej ofenzíve sýrskej armády v Idlibe zahynulo najmenej 33 príslušníkov tureckých ozbrojených síl.

Rusko tvrdí, že urobilo všetko pre bezpečnosť tureckých síl v sýrskom Idlibe
Zdroj: Reuters

Rusko urobilo všetko pre bezpečnosť tureckých síl na pozorovacích stanovištiach počas ofenzívy sýrskych vládnych jednotiek proti teroristickým formáciám v sýrskej provincii Idlib.

Konštatovala v piatok Rada bezpečnosti Ruskej federácie (RB RF), ktorej predsedal prezident Vladimir Putin.

"Ani jeden turecký vojak na týchto stanovištiach nebol v ohrození. K tragickým úmrtiam tureckých vojakov došlo na miestach, kde útočili teroristické formácie, medzi ktorými, mimochodom, je mnoho zahraničných žoldnierov vrátane občanov bývalého Sovietskeho zväzu," citoval z vyhlásenia RB RF hovorca Kremľa Dmitrj Peskov.

Podľa agentúry TASS Peskov dodal, že turecká strana napriek žiadostiam Ruska neinformovala o prítomnosti tureckých síl v oblasti.

Pri štvrtkovej ofenzíve sýrskej armády v Idlibe zahynulo najmenej 33 príslušníkov tureckých ozbrojených síl. Ide o najväčšie straty v radoch tureckej armády, odkedy sa Ankara v roku 2016 po prvý raz zapojila do vojenského konfliktu v Sýrii.

Turecko v piatok reagovalo odvetnými útokmi, pri ktorých v Idlibe údajne zahynulo 16 príslušníkov Sýrskej arabskej armády.

Ankara zároveň odmietla tvrdenie Ruska o tom, že tureckí vojaci boli počas útoku zamiešaní medzi príslušníkmi povstaleckých jednotiek.

Podľa tureckého ministra obrany Hulusiho Akara sa v bezprostrednej blízkosti tureckých síl nenachádzali "žiadne ozbrojené skupiny".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.