Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2020, 15:41

Putin podpísal návrh zákona o ústavných zmenách. Hlavou štátu by mohol byť ešte 16 rokov

Putin by sa po schválení ústavných zmien, mohol po skončení svojho súčasného prezidentského mandátu opäť uchádzať o znovuzvolenie.

Putin podpísal návrh zákona o ústavných zmenách. Hlavou štátu by mohol byť ešte 16 rokov
Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v sobotu zákon o ústavných zmenách, vďaka ktorému by sa pri moci mohol udržať ďalších 16 rokov, informuje agentúra AP.

​Ústavné zmeny už v stredu podporili obe komory ruského parlamentu. Aby vstúpili do platnosti, musí ich teraz ešte schváliť ruský ústavný súd a následne aj ruskí občania v ľudovom hlasovaní naplávanom na 22. apríla.

Navrhované legislatívne zmeny rozširujú právomoci ruského parlamentu, zavádzajú obmedzenia pre vyšších funkcionárov a stanovujú maximálny počet prezidentských mandátov na dve, avšak súčasná hlava štátu (Putin) po nadobudnutí účinnosti tejto novely ústavy bude môcť opäť kandidovať za prezidenta.

​Putin by sa tak po schválení ústavných zmien, mohol po skončení svojho súčasného prezidentského mandátu v roku 2024 opäť uchádzať o znovuzvolenie a teoreticky tak zostať vo funkcii hlavy štátu ešte dve šesťročné funkčné obdobia - až do roku 2036.

Navrhované zmeny tiež stanovujú nadriadenosť ruského práva pred medzinárodným dohodami. Figuruje v nich aj zmienka o "viere v Boha" uvedená ako jedna z tradičných ruských hodnôt a tiež zmienka o ruskom jazyku, ako o jazyku občanov štátu.

Agentúra AP píše, že navrhovaná legislatíva zakazuje uzatváranie manželstiev osôb rovnakého pohlavia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.