Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2008, 09:04

Hlavné body Bushovej správy o stave únie

Hlavné body správy amerického prezidenta Georgea W. Busha o stave únie, ktorú predniesol v pondelok večer v Kongrese.

Irak
"Naši nepriatelia v Iraku dostali tvrdý zásah. Avšak ešte nie sú porazení a môžeme očakávať ťažké boje. Našim cieľom v nadchádzajúcom roku je udržať a stavať na výsledkoch dosiahnutých v roku 2007 pri prechode do nasledujúcej fázy našej stratégie. Americké jednotky sa presúvajú z vedúcich operácií do partnerstva s irackými silami, a prípadne ochrannej misie."
"Každé ďalšie zníženie amerických vojakov bude závisieť od podmienok v Iraku a odporúčaní našich veliteľov. Generál Petraeus varoval, že príliš rýchla redukcia by mohla viesť k dezintegrácii irackých bezpečnostných síl, opätovného získania strateného územia al-Kájdou v Iraku a zreteľnému nárastu násilia. Členovia Kongresu: Dostali sme sa príliš ďaleko a dosiahli sme príliš veľa, nesmieme to dopustiť."

Irán
"Naše posolstvo lídrom Iránu je zreteľné. Preukázateľne zastaviť vaše nukleárne obohacovanie, aby sa vyjednávania mohli začať. Aby ste sa mohli opäť pripojiť k spoločenstvu národov, povedzte pravdu o vašich jadrových zámeroch a minulých akciách, zastavte doma útlak a upustite od podpory teroru v zahraničí. Ale predovšetkým vedzte: Amerika sa postaví tým, ktorí ohrozujú našich vojakov, budeme stáť po boku našich spojencov a budeme brániť naše životné záujmy v Perzskom zálive."

Kríza v ekonomike
"V čase, keď sa dnes večer stretávame, naša ekonomika prechádza obdobím neistoty... Z dlhodobého hľadiska Američania môžu dôverovať nášmu ekonomickému rastu. Z krátkodobého hľadiska však všetci vidíme, že rast sa spomaľuje. Preto minulý týždeň moja administratíva dosiahla dohodu s predsedníčkou Pelosiovou a republikánskym lídrom Boehnerom o robustnom rastovom balíku vrátane daňových úľav pre jednotlivcov a rodiny a stimuloch pre podnikateľské investície... Je to dobrá dohoda, ktorá udrží rast našej ekonomiky a prácu našim ľuďom. A to musí Kongres schváliť čo najskôr."

Medzinárodný obchod
"Dnes náš ekonomický rast čoraz viac závisí od našej schopnosti predávať americký tovar, plodiny a služby v celom svete. A tak pracujeme na prelomení bariér v obchode a investíciách všade, kde môžeme. Pracujeme pre úspešné kolo obchodných rokovaní v Dauhe a tento rok musíme dokončiť dobrú dohodu. Zároveň presadzujeme príležitosti otvorenia nových trhov schválením dohôd o voľnom obchode...Ďakujem Kongresu za schválenie dobrej dohody s Peru. A teraz vás vyzývam, aby ste schválili dohody s Kolumbiou, Panamou a Južnou Kóreou."

Imigrácia
"Amerika potrebuje chrániť svoje hranice, a s vašou pomocou moja administratíva pre to prijíma kroky. Avšak rovnako potrebujeme vedieť, že nikdy úplne neochránime naše hranice, kým nevytvoríme zákonnú cestu pre zahraničných pracovníkov, aby sem prišli a podporili našu ekonomiku. To zníži tlak na naše hranice a umožní sústrediť uplatňovanie zákona na tých, ktorí nám chcú škodiť. Musíme nájsť tiež citlivý a humánny spôsob, ako zaobchádzať s ľuďmi, ktorí sú tu nelegálne. Ilegálna imigrácia je komplikovaná, ale riešiteľná. A musí byť vyriešená spôsobom, ktorý podporujú naše zákony a naše najvyššie ideály."

Izraelsko-palestínsky konflikt
"Prišiel čas pre Svätú zem, kde bok po boku žijú v mieri demokratický Izrael a demokratická Palestína."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.