Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.03.2020, 11:11

Prichádza spomaľovanie epidémie v Británii? Expert tvrdí, že protilátky napredujú

  • Profesor hovoril o "prvých náznakoch" mierneho spomaľovania šírenia epidémie, medzi ktoré podľa neho patrí napríklad mierny pokles v dennom počte novoprijatých pacientov v nemocniciach.
  • Ferguson odhadol, že aktuálne môžu byť infikované dve až tri percentá obyvateľov Spojeného kráľovstva.

Epidémia koronavírusu v Spojenom kráľovstve vykazuje prvé náznaky možného spomaľovania.

Myslí si to expert Neil Ferguson, ktorý funguje aj ako poradca britskej vlády v boji s koronavírusom, informovala v pondelok stanica BBC.

Začína spomaľovanie?

Prísne epidemiologické opatrenia pritom v Británii platia len asi týždeň.

"Domnievame sa, že epidémia sa momentálne začína spomaľovať," uviedol v rozhlasovej relácii BBC profesor Ferguson, odborník na matematickú biológiu z univerzity Imperial College London.

Profesor hovoril o "prvých náznakoch" mierneho spomaľovania šírenia epidémie, medzi ktoré podľa neho patrí napríklad mierny pokles v dennom počte novoprijatých pacientov v nemocniciach.

Nové prípady nákazy stále pribúdajú, avšak tempo nárastu sa podľa Fergusona spomalilo. Tento trend ešte nebadať na počte úmrtí, pokles v tejto sfére sa však podľa neho zvyčajne prejavuje až s väčším odstupom.

Ďalší vývoj sa nedá predpokladať

Ferguson odhadol, že aktuálne môžu byť infikované dve až tri percentá obyvateľov Spojeného kráľovstva. Približne tretina až 40 percent z nakazených nemá žiadne príznaky.

Príslušné údaje sú však podľa neho príliš nekompletné na to, aby sa podľa nich dal predpokladať ďalší vývoj epidémie.

Profesor tiež informoval o tom, že testy novej protilátky proti koronavírusu sú už v záverečnom štádiu overovania. Podľa jeho slov by mohla byť pripravená na použitie skôr v priebehu niekoľkých "dní než týždňov".

V Británii zatiaľ potvrdili 19 522 prípadov nákazy novým koronavírusom, prevažnú väčšinu z toho v Anglicku (16 482). Na ochorenie COVID-19 zomrelo v Británii doposiaľ 1 235 pacientov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.