Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.04.2020, 19:37

Američanov čaká najhorší týždeň života. Toto bude náš Pearl Harbor, vyhlásil šéf zdravotníckej služby

Ohniskom epidémie v USA je naďalej štát New York.

Američanov čaká najhorší týždeň života. Toto bude náš Pearl Harbor, vyhlásil šéf zdravotníckej služby
Zdroj: TASR/Mary Altaffer

Väčšinu Američanov čaká najhorší týždeň ich životov porovnateľný s národnými tragédiami formátu napadnutia prístave Pearl Harbor či teroristických útokov z 11. septembra 2001.

V televízii Fox News to dnes vyhlásil šéf americkej zdravotníckej služby USA Jerome Adams.

"Toto bude náš Pearl Harbor, náš 11. september, len to nebude obmedzené na jedno miesto. Bude sa to diať po celej krajine. A chcem, aby to Amerika pochopila," povedal Adams a vyzval všetkých guvernérov, aby vo svojich štátoch obmedzili pohyb obyvateľov najmenej na týždeň, ideálne však na 30 dní.

Centrom je New York

Ohniskom epidémie v USA je naďalej štát New York, počty mŕtvych však rýchlo narastajú tiež v Louisiane, Colorade, Michigane či Pensylvánii.

Ochranné reštriktívne opatrenia zaviedla už väčšina štátov, v niektorých riedko osídlených a prevažne vidieckych však miestni republikánski guvernéri zatiaľ s uzavretím podnikov a vydávaním zákazov otáľajú.

To dnes kritizoval napríklad guvernér štátu Washington Jay Inslee, ktorý sa obáva toho, že by sa z nich mohla neskôr nákaza vrátiť do štátov, ktoré majú hlavnú vlnu epidémie už za sebou.

Umrie veľa ľudí 

Americký prezident Donald Trump v sobotu varoval, že USA čakajú ťažké týždne, pri ktorých príde o život mnoho ľudí.

Už skôr pritom oznámil, že by chorobe Covid-19 mohlo v USA dohromady podľahnúť 100-tisíc až 240-tisíc ľudí.

Miliardár Bill Gates, ktorý pred globálnou pandémiou varoval už pred piatimi rokmi, dnes povedal, že mŕtvych by mohlo byť menej, ak budú ľudia dôsledne dodržiavať spoločenskú izoláciu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.