Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2020, 17:24

V srdci ohniska pandémie: Ako obrázky z pekla, napísali novinári po dni v newyorskej nemocnici

  • Brooklynská nemocnica v očakávaní prívalu ďalších nakazených premenila svoju jedáleň na oddelenie s 50 lôžkami a na parkovisku postavila stany.
  • Mŕtveho strieda na lôžku ďalší pacient v ťažkom stave s dýchacou maskou na tvári počas 30 minút.
  • Po emočne aj fyzicky náročnej zmene sa lekári ani nemôžu stretnúť so svojimi blízkymi.
V srdci ohniska pandémie: Ako obrázky z pekla, napísali novinári po dni v newyorskej nemocnici
Zdroj: Reuters

Len za 40 minút malo na pohotovosti v nemocnici v newyorskej štvrti Brooklyn zástavu srdca šesť ľudí. Štyria z nich zomreli ešte predtým, než sa dostali na jednotku intenzívnej starostlivosti. O ďalšiu hodinu zaznela výstraha oznamujúca zlyhanie srdca ešte päťkrát a privolala lekárov, ktorí sa snažili pacientov resuscitovať.

Nie je to chaos, ale nezúčastnenému pozorovateľovi sa to môže zdať ako obrázky z pekla, napísali reportéri televízie CNN, ktorým bolo napriek zákazu návštev umožnené stráviť jeden deň v nemocnici v srdci ohniska pandémie choroby COVID-19 v najviac zasiahnutom americkom štáte New York.

"Sú tak chorí, že ich v okamihu strácame," vyhlásila jedna lekárka. "Rozprávajú sa s vami a o pár minút neskôr im zavádzate trubicu do krku a dúfate, že sa vám podarí nastaviť ventilátor tak, aby im vôbec dokázal pomôcť," dodala.

Fakultná nemocnica v Brooklyne je jedným z troch štátnych zdravotníckych zariadení, ktorým guvernér Andrew Cuomo nariadil liečiť výhradne pacientov s koronavírusom. Počet ľudí prichádzajúcich na pohotovosť je nižší, než pred začiatkom pandémie, ale keďže všetci trpia chorobou COVID-19, je ich stav všeobecne horší a úmrtnosť vyššia. Takmer štvrtina prijatých umiera.

"Je to neúprosné," vyhlásil Lorenzo Paladino, jeden z miestnych lekárov. Nezostáva čas na odpočinok. Mŕtveho strieda na lôžku ďalší pacient v ťažkom stave s dýchacou maskou na tvári počas 30 minút, napísala CNN.

Z asi 400 ľudí s COVID-19 prijatých do nemocnice ich bolo 90 percent starších ako 45 rokov a 60 percent malo cez 65. Choroba však nepostihuje len starších. Najmladším pacientom bolo trojročné batoľa.

"Máme tu mladých ľudí, dvadsiatnikov, ktorí nie sú zvyknutí niečo také vidieť. Niektorí sa len neprítomne pozerajú do diaľky a plačú," poznamenal Paladino. "Práve boli svedkami štyroch volaní k zástave srdca. Toto je ako zo seriálu Chirurgovia, nie reálny život. Nemalo by sa im to diať pred očami," dodal.

Aj s ventilátorom je šanca nízka

"Normálne máme zopár pacientov, ktorí sú takto chorí. Teraz sú ich jednotky intenzívnej starostlivosti plné (...) a nikto z nich nemôže dýchať," poznamenal ďalší doktor. Najviac chorých s dýchacími ťažkosťami napoja lekári na pľúcny ventilátor, ktorý v podstate dýcha za nich. Tieto zložité a drahé prístroje sú v boji proti COVID-19 zásadné, nespôsobia však zázrak, upozorňuje Paladino.

Ich správne nastavenie vyžaduje skúseného lekára a podľa dostupných dát je aj tak šanca na prežitie nízka. Doktori sa napriek tomu obávajú situácie, kedy by kvôli nedostatku prístrojov museli rozhodovať o tom, komu zamietnu potrebnú liečbu.

Boj s koronavírusom je náročný aj pre skúsených lekárov. "Myslím, že je veľmi ťažké sa v tak krátkom čase emocionálne nachystať na podobnú úroveň ochorenia a úmrtnosti. Nemyslím si, že je na to ktokoľvek z nás pripravený," povedala CNN doktorka Cynthia Bensonová s tým, že za normálnych okolností prídu na pohotovosti pri zvlášť ťažkej zmene o život asi dvaja ľudia. Od začiatku epidémie pred troma týždňami kvôli koronavírusu v nemocnici zomrelo už 94 pacientov. Zdravotnícky personál navyše musí pracovať nadčas a vedenie nemocnice zrušilo všetky dovolenky.

Lekári nie sú s rodinami

Po emočne aj fyzicky náročnej zmene sa lekári ani nemôžu stretnúť so svojimi blízkymi. Kvôli nebezpečenstvu šírenia nákazy sa totiž uchýlili do izolácie, pretože majú obavy, aby vírus nepreniesli ďalej. "Vidím ich zďaleka s rúškom a zamávam," opísal Paladino stretnutie so svojou rodinou.

Nemocnica v očakávaní prívalu ďalších nakazených premenila svoju jedáleň na oddelenie s ďalšími 50 lôžkami a vonku na parkovisku postavila niekoľko stanov. Vedenie nemocnice sa pritom v mnohom inšpiruje od vojenských lekárov.

Na COVID-19 zomrelo už toľko ľudí v tak krátkom čase, že nemocnica nechala pristaviť dva chladiarenské kontajnery, v ktorých prechováva mŕtvych. Nemocničná márnica je totiž plná. Jej šéf Michael McGillicuddy pritom uvažuje, že bude potrebné objednať ďalšie kontajnery. "Toto je asi najhoršia situácia, ktorú som videl. V prípade prírodnej katastrofy viete, koľko ich príde. Teraz je to nonstop," vyhlásil McGillicuddy.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.