Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2020, 15:04

Von der Leyenová chcela dnes predstaviť plán uvoľňovania opatrení. Po kritike to odložili

Komisári dnes prostredníctvom videokonferencie diskutovali o tom, ako zohľadniť rôznu situáciu v členských krajinách.

Von der Leyenová chcela dnes predstaviť plán uvoľňovania opatrení. Po kritike to odložili
Zdroj: Reuters

Európska komisia sa s členskými štátmi Európskej únie nezhodla na spoločnom pláne, ktorý by koordinoval rušenie mimoriadnych opatrení zavedených kvôli koronavírusu. Úniová exekutíva chcela dnes pôvodne prezentovať návrh stratégie ich uvoľňovania, po negatívnych reakciách časti krajín ho však odložila prinajmenšom o týždeň.

​Komisári dnes prostredníctvom videokonferencie diskutovali o tom, ako zohľadniť rôznu situáciu v členských krajinách, oznámil hovorca EK.

Šéfka úniovej exekutívy Ursula von der Leyenová dnes pôvodne chcela verejnosť zoznámiť s návrhom "cestovnej mapy", ktorá by stanovila všeobecné odporúčania pre ústup od jednotlivých obmedzení. Zástupcovia niektorých členských krajín však dali v utorok najavo nesúhlas s tým, že by komisia mohla prísť s návrhmi, ktoré sú pre nich vzhľadom k stále rastúcim počtom nakazených a obetí choroby covid-19 neprijateľné.

"Členské krajiny sú v rôznych štádiách boja s koronavírusom ... Po kontaktoch so štátmi a ďalšej reflexii sme dospeli k záveru, že potrebujeme trochu viac času," povedal dnes novinárom hovorca komisie Eric Mamer. Komisári podľa neho považujú za dôležité poskytnúť krajinám vodítka ku koordinovanému uvoľňovaniu reštrikcií, nechcú však naznačovať, že opatrenia by mali v najbližších dňoch začať rušiť ťažko zasiahnuté krajiny.

Kým napríklad Česko, Rakúsko či Dánsko tento týždeň oznámili, že začnú postupne upúšťať od niektorých čiastkových obmedzení, krajiny ako Taliansko, Španielsko či Francúzsko zatiaľ akékoľvek úľavy vylučujú.

Ide aj o súčasť konfliktu slovenského premiéra Igora Matoviča s koaličnou stranou SaS. Okrem iného sa nezhodujú na tom, či by mali byť v dohľadnej dobe niektoré prevádzky opäť otvorené. Kým predseda vlády to odmieta, predstavitelia SaS si myslia, že to možné je.

Komisári podľa hovorcu dnes vzali na vedomie, že pripravovaný plán musí brať do úvahy rôznu situáciu v jednotlivých krajinách a rozdielne kapacity ich zdravotných systémov. K schváleniu pripravovaných odporúčaní sa podľa neho vrátia "v blízkej budúcnosti" po Veľkej noci.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.