Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2020, 13:05

V Sýrii ho zatkli a mučili. Utečenec vyvolal masívny ohlas po tom, ako pomáha v nemocnici

Príspevok Hassana Akkada vyvolal záplavu pozitívnych reakcií a nazbieral desaťtisíce zdieľaní a "lajkov".

Hassan Akkad
Zdroj: Twitter

Keď britská vláda vyzvala obyvateľov, aby v čase pandémie podporili štátne zdravotníctvo, rýchlo sa prihlásili desaťtisíce dobrovoľníkov.

Urobil to aj tridsaťdvaročný utečenec zo Sýrie Hassan Akkad, ktorý sa následne stal upratovačom v nemocnici v blízkosti svojho bytu na okraji Londýna.

Masívny ohlas

Jeho tweet o dobrovoľníctve vyvolal masívny ohlas. Hassan Akkad zverejnil fotografiu urobenú na toalete londýnskej nemocnice a pripojil popisok: "Je mi cťou, že som sa mohol pridať k armáde upratovačov, ktorí dezinfikujú oddelenie s covid ...," píše mladý muž.

"Londýn je mojím domovom od tej doby, čo som opustil Sýriu, a to najmenej, čo môžem urobiť, je zabezpečiť, aby moji susedia a skvelí pracovníci NHS zostali živí a zdraví," dodáva.

Príspevok vyvolal záplavu pozitívnych reakcií a nazbieral desaťtisíce zdieľaní a "lajkov".

Stanica BBC následne autora kontaktovala a zistila, že sa do Veľkej Británie dostal v roku 2015 ako utečenec po tom, čo bol vo svojej vojnou zmietanej vlasti dvakrát zatknutý a mučený.

Chcel zúfalo pomôcť

V Damasku sa živil ako učiteľ angličtiny, po presune do Londýna pracoval ako fotograf a filmár.

"Od chvíle, čo začala pandémia, som zúfalo chcel pomôcť," povedal Akkad BBC. Vraj najskôr roznášal potraviny zraniteľnejším obyvateľom, neskôr sa prihlásil do dobrovoľníckeho programu štátneho zdravotníckeho systému NHS.

"Prišlo im toľko prihlášok, že som nedostal odpoveď. Ale trochu som začal pátrať a zistil som, že moje miestna nemocnica Whipps Cross nemala dosť upratovačov. Tak som sa prihlásil, pozvali ma na pohovor a potom som dostal dôkladný tréning od milého upratovača menom Albert. Teraz už týždeň dezinfikujem oddelenia pre ľudí s covid-19," vykreslil Sýrčan.

Nová práca je vraj stresujúca, ale tiež ho napĺňa. Podľa Akkada upratovači zabraňujú šíreniu koronavírusu a tým sa starajú o pacientov aj o zdravotnícky personál.

"Tvoria kostru nemocnice, robia ohromne dôležitú prácu," povedal. Veľká Británia teraz registruje vyše 55- tisíc nakazených a viac ako 6 100 mŕtvych. Z nákazy koronavírusom sa doteraz uzdravilo 135 ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.