Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.04.2020, 10:29

Kim nemá zdravotné ťažkosti, snaží sa len vyhnúť koronavírusu, tvrdí Južná Kórea

Južná Kórea uviedla, že v KĽDR nezaznamenala nič neobvyklé, čo by naznačovalo, že Kim má zdravotné ťažkosti.

Kim nemá zdravotné ťažkosti, snaží sa len vyhnúť koronavírusu, tvrdí Južná Kórea
Zdroj: Reuters

Severokórejský líder Kim Čong-un sa 15. februára nezúčastnil na spomienkových oslavách pri príležitosti 108. narodenín svojho starého otca, zakladateľa Severnej Kórey Kim Ir-sena, pravdepodobne skôr preto, že sa bál nákazy novým koronavírusom, než preto, že by bol mal zdravotné ťažkosti.

V utorok to podľa agentúry Reuters vyhlásil juhokórejský minister pre zjednotenie Kim Jon-čchol.

Neprítomnosť severokórejského vodcu na všetkých slávnostiach a verejných podujatiach od 15. februára je podľa Reuters bezprecedentná a viedla k špekuláciám o jeho zdravotnom stave.

Predstavitelia Južnej Kórey však v tejto súvislosti uviedli, že v KĽDR nezaznamenali nič neobvyklé, čo by naznačovalo, že Kim má zdravotné ťažkosti.

Zmizol už dvakrát

KĽDR podľa Kim Jon-čcholových slov síce vyhlásila, že nový druh koronavírusu na jej území nebol potvrdený, avšak zároveň prijala mimoriadne prísne opatrenia s cieľom zabrániť šíreniu nákazy.

Podľa ministrovho názoru preto nie je Kimova neúčasť na ceremóniách v tomto kontexte ničím neobvyklá.

"Je pravda, že odkedy sa ujal moci, nevynechal (Kim) doteraz ani raz spomienkové oslavy Kim Ir-senových narodenín. Avšak v obavách z koronavírusu boli zrušené aj mnohé iné oslavy a bankety," uviedol Kim Jon-čchol na pôde juhokórejského parlamentu.

Minister dodal, že od polovice januára zmizol severokórejský vodca z verejnosti na viac než 20 dní už dvakrát.

"Nemyslím si, že je to niečo neobvyklé, ak vezmeme do úvahy súčasnú situáciu," dodal.

Trump má správy 

Americký prezident Donald Trump v pondelok uviedol, že má správy o Kimovom zdravotnom stave, no odmietol uviesť bližšie podrobnosti. Zjavne tak potvrdil, že Kim stále žije.

Severokórejské štátne médiá sa od 15. apríla vôbec nezmienili o Kimovom zdraví ani o jeho pracovných aktivitách, hoci dodali, že dostal od krajín zo zahraničia niekoľko pozdravov.

V pondelok severokórejská štátna televízia uviedla, že Kim poslal poďakovanie robotníkom a predstaviteľom v turistickom centre Samdžijon na východe KĽDR, kde stavajú domy.

Je predmetom veľkého záujmu

Kim Čong-un je absolutistický vodca krajiny s programom na vývoj jadrových zraní, preto je jeho zdravie predmetom veľkého záujmu v regióne i celosvetovo. Keby sa s ním niečo stalo, viedlo by to v KĽDR k nestabilite.

Kim verejne neoznačil svojho nástupcu a to vyvoláva otázky, kto by prevzal kontrolu nad krajinou, keby ťažko ochorel alebo zomrel.

Mnohí odborníci vravia, že pravdepodobne by to bola jeho už teraz vplyvná mladšia sestra Kim Jo-džong, ktorá by udržala pri moci túto dynastiu. Ďalší experti tvrdia, že by možno vzniklo kolektívne vedenie cez členov Kimovej rodiny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.