Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.05.2020, 16:03

Zatvorenie obchodov nemalo na zastavenie šírenia vírusu význam, tvrdia nemeckí vedci

Nevýznamný efekt vedci prisudzujú tiež uzavretiu nemeckých hraníc.

Najväčší vplyv na spomalenie šírenia nákazy koronavírusu v Nemecku malo podľa dvojice vedcov z univerzity v Norimbergu uzavretie škôl a škôlok a obmedzenie vychádzania. Naopak zatvorenie reštaurácií a obchodov podľa nich prakticky nič neprinieslo. Pracovníci Ústavu pre výskum pracovného trhu (IAB) to tvrdia vo zverejnenej štúdii.

​Uzavretie škôl a škôlok podľa dvojice viedlo k spomaleniu rastu potvrdených infekcií o 7,9 percentuálneho bodu, obmedzenie vychádzania o päť percentuálnych bodov a zákaz športových zápolení o 3,4 percentuálneho bodu. "Tieto dopady sú štatisticky vysoko signifikantné," píšu Enzo Weber a Tobias Hartl z IAB.

Žiadny podobný efekt naopak nenašli v prípade uzavretia reštaurácií, obchodov, kaderníctiev a ďalších podobných zariadení. Ich postupné otváranie, ku ktorému teraz pristupujú všetky spolkové krajiny, by tak podľa výskumníkov nemalo viesť k výraznému zhoršeniu situácie.

Pretože nemecké spolkové krajiny prijímali rôzne opatrenia v rôznom čase, umožnilo to Weberovi a Hartlovi porovnať ich dopad.

Nevýznamný efekt dvojica prisudzuje tiež uzavretiu nemeckých hraníc, cez ktoré teraz do krajiny môžu vstúpiť len ľudia, ktorí na to majú "pádny" dôvod, ktorým môže byť napríklad práca.

Na otváranie hraníc v posledných dňoch tlačí v Nemecku čím ďalej tým viac politikov. Objavujú sa tiež hlasy, aby Nemecko zrušilo povinnú dvojtýždňovú karanténu pre všetkých, ktorí do krajiny po dlhšom pobyte v zahraničí prídu.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.