Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.06.2020, 08:27

Koronavírus stráca silu, klinicky už u nás neexistuje, tvrdí taliansky lekár

Vzorky z posledných desiatich dní ukázali, že množstvo voľného vírusu v krvi je úplne nepatrné

Koronavírus stráca na sile a stáva sa oveľa menej smrtiacim. Uviedol to taliansky lekár Alberto Zangrillo, ktorý je šéfom milánskej nemocnice San Raffaele.

Dodal, že niektorí experti vyvolávajú nadmerné obavy pokiaľ ide o vyhliadky na druhú vlnu epidémie a že politici musia zohľadniť novú situáciu.

"V skutočnosti už tento vírus v Taliansku klinicky neexistuje," povedal Zangrillo v rozhovore s talianskou televíziou Rai.

Upozornil, že vzorky z posledných desiatich dní ukázali, že množstvo voľného vírusu v krvi je úplne nepatrné v porovnaní so vzorkami z obdobia pred jedným či dvoma mesiacmi.

"Musíme sa opäť stať normálnou krajinou," vyhlásil tiež. "Niekto musí prevziať zodpovednosť za terorizovanie krajiny," dodal.

Počty úmrtí a nových prípadov sa znižujú

Taliansko je z hľadiska počtu úmrtí nakazených koronavírusom na treťom mieste za Spojenými štátmi a Britániou.

Denné počty úmrtí aj nových prípadov nákazy sa však tento mesiac postupne znižovali a Taliansko uvoľňovalo reštriktívne opatrenia, ktoré zaviedlo v snahe dostať šírenie koronavírusu pod kontrolu.

Predstavitelia vlády sú opatrní

Vláda však stále nabáda k opatrnosti a upozorňuje, že na oznámenie víťazstva nad koronavírusom je príliš skoro.

Štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Sandra Zampaová dnes upozornila, že tvrdenie o zmiznutí vírusu zatiaľ nebolo podložené vedeckými dôkazmi.

"Vyzvala by som tých, ktorí sú si tým istí, aby Talianov neklamali," uviedla. "Namiesto toho by sme mali nabádať Talianov k zachovávaniu maximálnej opatrnosti," dodala.

O zoslabovaní koronavírusu však v rozhovore s agentúrou ANSA hovoril aj ďalší taliansky lekár Matteo Bassetti, ktorý je šéfom kliniky pre infekčné choroby v janovskej nemocnici San Martino.

"Vírus dnes nemá rovnakú silu ako pred dvoma mesiacmi," vyhlásil. "Je jasné, že choroba Covid-19 je dnes iná," dodal.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.