Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2020, 21:59

Trump stiahne z Nemecka tisícky vojakov, časť pôjde do Poľska

Trump Nemecko dlhodobo kritizuje za to, že nedostatočne investuje do armády.

Trump stiahne z Nemecka tisícky vojakov, časť pôjde do Poľska
Zdroj: Reuters

Prezident Spojených štátov Donald Trump nariadil stiahnuť z Nemecka 9500 zo súčasných 34 500 amerických vojakov.

S odvolaním sa na nemenovaných amerických vládnych činiteľov to dnes napísal denník The Wall Street Journal, podľa ktorého vojaci odídu do septembra.

Agentúra Reuters tvrdí, že časť vojakov bude premiestnená do Poľska a do ďalších bližšie nešpecifikovaných spojeneckých krajín, zvyšok sa vráti do vlasti.

Zmena ustanovení 

Súčasťou stiahnutia vojsk má byť aj obmedzenie maximálneho počtu amerických vojakov, ktorí sa môžu naraz v Nemecku zdržiavať.

Podľa nových ustanovení nebude môcť stav kontingentu so započítaním trvalo alebo dočasne rozmiestnených vojakov a striedajúcich vojakov prekročiť hranicu 25-tisíc mužov a žien v zbrani. Súčasná prax podľa WSJ umožňuje dočasné zvýšenie počtu až na 52-tisíc vojakov.

Jeden z amerických činiteľov povedal WSJ, že o možnosti výrazne znížiť vojenskú prítomnosť v Nemecku americká vláda diskutovala od vlaňajšieho septembra a že Trumpove rozhodnutie nijako nesúvisí s tým, že nemecká kancelárka Angela Merkelová sa kvôli epidemickej situácii rozhodla odmietnuť pozvánku šéfa Bieleho domu na washingtonský summit skupiny hospodársky najvyspelejších štátov G7.

Kritika Nemecka

Trump však Nemecko, ktoré je členom Severoatlantickej aliancie, dlhodobo kritizuje za to, že nedostatočne investuje do armády. Berlín vlani prisľúbil, že do roku 2031 nemecké výdavky na obranu dosiahnu dve percentá HDP, ako sa NATO dohodlo.

V máji americká veľvyslankyňa vo Varšave Georgette Mosbacherová na okraj sporu o jadrové zbrane medzi Spojenými štátmi a Nemeckom poznamenala na twitteri, že "ak chce Nemecko zmenšiť jadrový potenciál NATO a oslabiť alianciu, potom príslušné sily a prostriedky možno prijme Poľsko, ktoré aliančné povinnosti plní vzorne, uvedomuje si riziká a je na východnom krídle NATO ". Rusko vyjadrenie veľvyslankyne kritizovalo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.