Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2020, 18:42

Erdogan nariadil zatvoriť univerzitu v Turecku, ktorú zakladal aj jeho rival

Na založení súkromnej, neziskovej Istanbul Şehir University, ktorá vznikla v roku 2008, sa čiastočne podieľal aj Ahmet Davutoglu.

Erdogan nariadil zatvoriť univerzitu v Turecku, ktorú zakladal aj jeho rival
Zdroj: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayip Erdogan nariadil zatvoriť univerzitu spojenú s bývalým tureckým premiérom a svojim politickým oponentom Ahmetom Davutoglom. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

Na založení súkromnej, neziskovej Istanbul Şehir University, ktorá vznikla v roku 2008, sa čiastočne podieľal aj Davutoglu, ktorý vlani v septembri vystúpil z Erdoganovej vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) a v decembri si následne založil vlastnú platformu.

Dekrét, ktorý Erdogan podpísal v pondelok, no zverejnený bol až neskôr, zakazuje univerzite vykonávať akúkoľvek činnosť.

Davutoglu v utorok kritizoval Erdogana za jeho tvrdenia o univerzite, o nepravdivosti ktorých podľa neho vie aj on sám. Jeho krok označil za akt "politickej pomsty", ktorý ovplyvní tisíce študentov.

Majetok univerzity bol koncom minulého roka zablokovaný po tom, ako súd v Istanbule vydal rozsudok v jej neprospech v spore týkajúcom sa štátnej banky Halkbank. Erdogan totiž v súvislosti s touto bankou obviňoval univerzitu z pokusu o spreneveru. Univerzita následne prišla o možnosť podieľať na činnosti Davutoglovej Nadácie pre vedu a umenie (BISAV) a jej riadenie neskôr prevzal štát.

Davutoglu bol pôvodne Erdoganovým blízkym spolupracovníkom, následne šéfom tureckej diplomacie a v rokoch 2014 - 2016 premiérom.

V septembri 2019 oznámil, že vystúpil z AKP a plánuje založiť nové politické hnutie. Strana krátko predtým spustila proces jeho vylúčenia zo svojich radov pre porušenie disciplíny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.