Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.07.2020, 19:29

Knižnica žiada ľudí, aby kvôli koronavírusu nedávali knihy do mikrovlnky

Regionálna manažérka knižnice si myslí, že obhorené stránky súvisia s koronavírusom.

Knižnica žiada ľudí, aby kvôli koronavírusu nedávali knihy do mikrovlnky
Zdroj: Facebook/Kent District Library-Plainfield Township Branch

Niektoré veci sa skrátka musia oznámiť jasne. Tu je jedna z nich: Neskúšajte knihy dávať do mikrovlnky, aby ste ich zbavili koronavírusu.

Podľa spravodajského portálu CNN ide o upozornenie, ktoré vydala knižnica v Grand Rapids v americkom štáte Michigane po tom, čo tam pred niekoľkými dňami niekto vrátil knihu, ktorá bola obhorená, pretože ju zrejme umiestnil do mikrovlnky.

Regionálna manažérka knižnice Elizabeth Guarinová Kozlowiczová si myslí, že obhorené stránky majú spojitosť s koronavírusom.

"Naozaj mi nie je jasné, prečo to niekto robil," povedala CNN. Tiež zverejnila príspevok a snímky knihy na facebooku. V ňom napísala, že každá kniha z požičovne má kovový štítok slúžiace na identifikáciu na báze rádiovej frekvencie, a dodala, že v mikrovlnke začne horieť.

Ako si však môžeme byť istí, že na knihách nemáme koronavírus? Inštitút pre múzejné a knižničné služby už skôr usporiadal online seminár na túto tému.

Hosťom bol epidemiológ amerického Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb CDC David Berendes.

Podľa neho sa ľudia nemusia stresovať vymýšľaním spôsobov, ako tieto materiály dezinfikovať. "Pokiaľ na nich je vírus, bol by tam vo veľmi malom množstve a pomerne rýchlo by zanikol," poznamenal.

Americké knižnice tiež podľa Kozlowiczovej zaviedli vlastné protikoronavirové opatrenia. "Dodržiavame pokyny CDC, aby sme zaistili dodržiavanie dobrej hygieny u zdieľaných materiálov z knižnice. Po vrátení každú knihu na 72 hodín umiestnime do karantény," dodala.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.