Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2020, 19:44

Hizballáh hromadí dusičnan amónny v Európe, vyhlásili Spojené štáty

USA tvrdia, že zásobárne sa doposiaľ našli v rôznych krajinách vrátane Británie, Grécka, Francúzska či Talianska.

Spojené štáty v piatok obvinili Hizballáh z hromadenia dusičnanu amónneho v mnohých európskych krajinách, čo podľa agentúry AFP môže naznačovať prepojenie medzi týmto libanonským šiitskym militantným hnutím a ničivým výbuchom v Bejrúte.

"Od roku 2012 zakladá Hizballáh naprieč Európou zásobárne dusičnanu amónneho prostredníctvom rozvozu lekárničiek, ktorých chladiace vrecúška túto látku obsahujú," uviedol koordinátor boja proti terorizmu amerického ministerstva zahraničných vecí Nathan Sales.

"Takéto zásobárne sa doposiaľ našli v rôznych krajinách vrátane Británie, Grécka, Francúzska, Talianska a viacerých ďalších," uviedol Sales podľa prepisov z konferencie, ktoré dostala AFP.


"Môžem tiež prezradiť, že významný počet zásobární dusičnanu amónneho bol objavený alebo zlikvidovaný vo Francúzsku, Grécku a Taliansku... a ako sme to všetci videli pri výbuchu v bejrútskom prístave, dusičnan amónny je nebezpečná látka," dodal Sales.

V bejrútskom prístave vybuchlo 4. augusta vyše 2700 ton dusičnanu amónneho, ktorý sa obvykle používa ako hnojivo.

Pri explózii prišlo o život viac než 190 ľudí a vyše 6500 utrpelo zranenia.

Mohutná tlaková vlna spôsobila v meste rozsiahle materiálne škody a prístav prakticky zrovnala so zemou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.