Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2020, 08:45 Aktualizované dňa 21.09.2020 o 09:44

Český minister zdravotníctva rezignoval. "Chápem, že bol znechutený," reagoval Babiš

Epidemiologická situácia v Česku v súvislosti s koronavírusom sa v posledných týždňoch výrazne zhoršila.

Český minister zdravotníctva rezignoval. "Chápem, že bol znechutený," reagoval Babiš
Zdroj: Mafra/Petr Topič

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch rezignoval. Odchod z funkcie oznámil v pondelok ráno na tlačovej konferencii, informoval spravodajský portál iDnes.cz.

"Rozhodol som sa, že odstúpim z funkcie ministra zdravotníctva. Pánovi premiérovi som už svoju rezignáciu dal," uviedol Vojtěch.

​Odchodom chce vytvoriť priestor pre "nové riešenie epidémie koronavírusu, ktorá nás bude ďalej sprevádzať."

Na rezignáciu ministra vyzývali politici v minulých mesiacoch, premiér Andrej Babiš jeho odvolanie odmietal. Vojtěchovo odstúpenie je prekvapenie, píše portál Novinky.cz.

"Na ministerstvo zdravotníctva som prišiel s tým, aby som presadil určité zmeny. Epidémia koronavírusu mi to neumožnila. Snažil som sa urobiť všetko tak, aby sa zdravotníctvo posunulo dopredu," povedal Vojtěch s tým, že funkciu ministra zdravotníctva vykonával srdcom a zo všetkých síl. Vo funkcii pôsobil necelé tri roky, poslancom naďalej zostáva.

Bol znechutený

Babiš Vojtěchovi poďakoval za jeho prácu. Povedal, že chápe, že už toho naňho muselo byť veľa a bol politikou a médiami znechutený.

"Urobil na ministerstve viac práce než väčšina jeho predchodcov. A boj s prvou vlnou vírusu zvládol neuveriteľne. Chápem, že už toho naňho muselo byť veľa, že bol znechutený politikou a médiami a rozhodol sa odísť. Ďakujem mu. Za všetko. A prajem mu v živote i ďalšej kariére len to najlepšie," napísal Babiš na Twitteri.

Vojtěcha považuje za slušného, poctivého a veľmi pracovitého človeka. "Som presvedčený, že keby všetku svoju energiu nemusel vydať na boj s koronavírusom, raz by sa naňho spomínalo ako na najlepšieho ministra zdravotníctva," dodal Babiš.

Chcel povinné rúška

Vojtěch sa na konci augusta snažil v Česku presadiť nosenie rúšok vo vnútorných priestoroch, premiér to však označil za nezmysel a tvrdil, že rúška už občanov unavujú.

Vojtěch následne ich povinné nosenie vyhlásil len vo verejných dopravných prostriedkoch a v zdravotníckych zariadeniach.

Keď sa epidemiologická situácia rapídne zhoršila, rúška sa potom narýchlo zavádzali v polovici septembra, priblížil spravodajský server Novinky.cz.

​Epidemiologická situácia v Česku v súvislosti s koronavírusom sa v posledných týždňoch výrazne zhoršila. Denný prírastok nakazených dosiahol minulý týždeň vrchol, ked vo štvrtok laboratóriá zistili vyše 3000 nových prípadov.

Podľa odborníkov budú tieto počty ešte rásť. Známy český epidemiológ Roman Prymula odhaduje, že sa môže pribúdať 6000 až 8000 prípadov denne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.