Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.10.2020, 06:40

Česi si pripísali ďalší negatívny rekord. Nakazených majú už 170-tisíc ľudí

Úmrtí s koronavírusom pribúdalo od minulej stredy každodenne viac ako sto.

Počet nových prípadov koronavírusu v Česku sa po štyroch dňoch vrátil nad 15-tisíc. V utorok potvrdených 15 663 nakazených zhruba o štyri stovky prekonalo rekord z minulého piatku.

Chorých je teraz u našich susedov viac ako 170-tisíc ľudí, väčšinou s miernym priebehom choroby Covid-19. Pokračuje však nárast počtu hospitalizovaných a tiež úmrtia, tých už je 2 547.

Rastie počet obetí aj hospitalizovaných

Úmrtí s koronavírusom pribúdalo od minulej stredy každodenne viac ako sto. Za utorok teraz ministerstvo uvádza 98 zomrelých, čísla sa však zvyčajne pri neskorších aktualizáciách zvyšujú.

Doteraz najviac pacientov v jeden deň zomrelo v pondelok, bolo ich 139. Nedeľných 125 úmrtí s covidom-19 je doterajší druhý najvyšší počet.

Rýchlo sa zvyšuje tiež množstvo hospitalizovaných. Podľa posledných známych čísel v pondelok oproti nedeli pribudlo v nemocniciach 578 ľudí s koronavírusovou infekciou. Celkovo ich je hospitalizovaných 6 191.

V ťažkom stave je 893 z nich, za jediný deň sa počet zvýšil o 65. Rastúce počty hospitalizovaných s Covidom-19 ohrozujú kapacitu zdravotníckeho systému.

Potvrdených prípadov koronavírusu je od marcového začiatku šírenia choroby v Česku 284 033. Vyliečilo sa 111 443 ľudí.

Vláda sprísňuje opatrenia

Končiaci minister zdravotníctva Roman Prymula (za ANO) cez víkend uviedol, že bude potrebné ďalej posilniť opatrenia proti koronavírusu, ak utorkový denný prírastok nakazených neklesne oproti číslam zo štvrtku a piatku minulého týždňa. To sa nestalo, vláda však obmedzenie pritvrdila už na svojom pondelkovom rokovaní.

​Od stredy tak ľudia nesmú vychádzať pred 04:59 a po 21:00. Povolené sú v túto dobu len cesty za prácou, neodkladné cesty kvôli ochrane života, zdravia a majetku alebo venčenie psa v blízkosti bydliska.

Obchody so základnými potrebami, ktoré vláda nechala otvorené, musia nanovo až na výnimky zavrieť medzi 20:00 a 05:00 a v nedeľu na celý deň. Obmedzené sú farmárske trhy. Úrady aj firmy majú nariadiť prácu z domova, ak je to možné.

​V utorok sa kabinet rozhodol požiadať poslancov o predĺženie núdzového stavu o mesiac do 3. decembra. Cieľom je okrem iného to, aby súčasné vládna protiepidemické opatrenia mohli platiť aj naďalej.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.