Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.12.2020, 15:16

Komisia varuje: Nedovoľte, aby sa covid počas sviatkov vymkol spod kontroly

Odlišná je aj reakcia na súčasný pokles počtu nových prípadov, ktorý registruje väčšina krajín.

Komisia varuje: Nedovoľte, aby sa covid počas sviatkov vymkol spod kontroly
Zdroj: Reuters

Krajiny Európskej únie by sa v obvykle rušnom období Vianoc a konca roka mali vyhnúť rýchlemu rušeniu reštrikcií spomaľujúcich šírenie koronavírusovej nákazy.

Ministrom zdravotníctva členských štátov to dnes povedala eurokomisárka pre zdravotníctvo Stella Kyriakidisová, ktorá predstavila nezáväzné odporúčania, ako neohroziť priaznivý vývoj nákazy vo väčšine krajín.

Niektoré štáty už začali časť obmedzení uvoľňovať, zatiaľ čo ďalšie krajiny chcú k výraznejším krokom pristúpiť až po sviatkoch.

​"Vieme, že obete podstupované v záujme ochrany zdravia ostatných sú veľké. Ale nemôžeme si dovoliť, aby sa z osláv Vianoc či Nového roka stali centrá masového šírenia (vírusu)," povedala po rokovaní s ministrami komisárka Kyriakidisová.

Krajiny by napríklad mali zvážiť zákazy veľkých zhromaždení alebo obmedziť maximálne počty návštevníkov v domácnostiach.

V prípade, že štáty uvoľnia pravidlá, mali by stanoviť jasné podmienky, za ktorých budú ľudia musieť do karantény. Tá by mala trvať najmenej týždeň, odporučila komisia.

Brusel sa dlhodobo snaží presvedčiť členské krajiny ku vzájomnej koordinácii protipandemických opatrení, mnohokrát však bez väčšieho úspechu. Ochrana verejného zdravia je výhradne v kompetencii členských krajín a tie s prihliadnutím na mnohokrát odlišné názory svojich epidemiológov často volia rôzne postupy.

Odlišná je aj reakcia na súčasný pokles počtu nových prípadov, ktorý registruje väčšina krajín. Kým Nemecko, Francúzsko či Belgicko povolili otvorenie obchodov, napríklad reštaurácie nechávajú kvôli obave z možného šírenia nákazy cez nevôľu ich prevádzkovateľov uzavreté. Naproti tomu Česko patrí medzi štáty, ktoré povolili aj obnovenie obmedzeného prevádzky reštaurácií.

Na Slovensku je podľa rezortu zdravotníctva situácia stále vážna a uvoľňovanie opatrení sa nechystá. Skôr naopak. Minister zdravotníctva Marek Krajčí po rokovaní vlády povedal, že sviatky by mohli poslúžiť k zníženiu mobility a prípadný lockdown by nebol takým zásahom pre ekonomiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.