Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.01.2021, 20:20 Aktualizované dňa 26.01.2021 o 20:54

Biden prvýkrát telefonoval s Putinom. Riešili Navaľného aj zmluvu New START

Medzi témami bolo tiež predĺženie dohody Nový START o kontrole jadrových zbraní, minuloročné rozsiahle hackerské útoky na americké úrady či americká podpora Ukrajine.

Joe Biden
Zdroj: TASR/AP

Americký prezident Joe Biden šesť dní po nástupe do Bieleho domu prvýkrát telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Podľa Bieleho domu Biden vyjadril znepokojenie nad otravou a zatknutím ruského opozičníka Alexeja Navaľného.

Medzi témami bolo tiež predĺženie dohody Nový START o kontrole jadrových zbraní, minuloročné rozsiahle hackerské útoky na americké úrady či americká podpora Ukrajine, uviedla Bidenová hovorkyňa Len Psakiová.

Rusko a USA si už podľa Kremľa vymenili dokumenty týkajúce sa predĺženia tejto zmluvy a v nasledujúcich dňoch obe strany dokončia potrebné formality. Poslanci ruského parlamentu uviedli, že nevyhnutné kroky k predĺženiu zmluvy podniknú ešte tento týždeň.

Nový prezident Spojených štátov Joe Biden minulý týždeň navrhol predĺženie tejto zmluvy, ktorá vyprší 5. februára, o ďalších päť rokov. Kremeľ túto snahu USA privítal.

Predmetná zmluva, ktorá je poslednou platnou dohodou medzi Washingtonom a Moskvou o kontrole zbrojenia, bola uzavretá v roku 2010. Podpísali ju vtedajší prezidenti USA a Ruska - Barack Obama a Dmitrij Medvedev.

Rusko už v minulosti navrhovalo predĺženie dohody bezo zmien či iných podmienok, avšak administratíva exprezidenta Donalda Trumpa so začatím rokovaní čakala až do minulého roka, pričom jej predĺženie podmienila viacerými požiadavkami. Rozhovory následne uviazli na mŕtvom bode, čo súviselo i s napätými vzťahmi medzi oboma krajinami týkajúcich sa ukrajinskej krízy či zasahovania Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016.

Pokrok v rokovaniach medzi Moskvou a Washingtonom už skôr v utorok avizoval ruský diplomat Michail Uľjanov. Uľjanov, ktorý je predstaviteľom Ruska pre medzinárodné organizácie vo Viedni, konštatoval, že Rusko a USA "dosahujú významný a rýchly pokrok" čo sa týka rozhovorov o predĺžení spomínanej dôležitej dohody.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.