Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2021, 19:05

Putin podpísal päťročné predĺženie platnosti novej dohody START

Ruská Štátna duma jednomyseľne ratifikovala túto dohodu o päťročnom predĺžení platnosti novej zmluvy New START

Putin podpísal päťročné predĺženie platnosti novej dohody START
Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v piatok päťročné predĺženie platnosti novej dohody START, ktorá obmedzuje počet amerických a ruských strategických jadrových zbraní. Informovala o tom agentúra AFP.

Kremeľ ešte v utorok informoval, že Rusko a Spojené štáty sa dohodli na predĺžení novej zmluvy START. Ruský prezident Vladimir Putin následne v rovnaký deň predložil parlamentu návrh zákona o predĺžení platnosti tohto dokumentu.

​Ruská Štátna duma (dolná komora parlamentu) v stredu jednomyseľne ratifikovala túto dohodu o päťročnom predĺžení platnosti novej zmluvy New START, ktorá by inak vypršala 5. februára. Putin predĺženie tejto dohody označil za "krok správnym smerom" k znižovaniu globálneho napätia.

Predĺženie paktu si nevyžaduje súhlas Kongresu USA, no ruskí zákonodarcovia dohodu museli ratifikovať, pripomína agentúra AP.

Predmetná zmluva, ktorá je poslednou platnou dohodou medzi Washingtonom a Moskvou o kontrole zbrojenia, bola uzavretá v roku 2010. Podpísali ju vtedajší prezidenti USA a Ruska - Barack Obama a Dmitrij Medvedev.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.