Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2021, 08:59

Biden nariadil preverenie plánov na stiahnutie amerických vojakov z Nemecka

Spojené štáty vlani v júni oznámili čiastočné stiahnutie svojich vojakov z Nemecka.

Biden nariadil preverenie plánov na stiahnutie amerických vojakov z Nemecka
Zdroj: Reuters

Administratíva nového amerického prezidenta Joea Bidena nariadila dôkladné preverenie plánov jeho predchodcu Donalda Trumpa, ktorý vlani rozhodol o stiahnutí 12.000 amerických vojakov z Nemecka.

Uviedol to americký generál Tod Wolters, ktorý je najvyšším veliteľom ozbrojených síl NATO v Európe. Informoval o tom vo štvrtok na svojej webstránke týždenník Der Spiegel.

Nový minister obrany Lloyd Austin rozhodne o ďalšom postupe až po preverení Trumpových nariadení, a to v súlade s Bielym domom. "Neviem, ako to dopadne," povedal Wolters v stredu novinárom.

Spojené štáty vlani v júni oznámili čiastočné stiahnutie svojich vojakov z Nemecka. Plánované kroky by sa týkali najmä základní v spolkových krajinách Bádensko-Württembersko, Bavorsko a Porýnie-Falcko.

Z vtedajších 36-tisíc sa tretina príslušníkov ozbrojených síl mala buď vrátiť do vlasti, alebo ich mali preložiť do iných európskych krajín, ktoré sú členmi NATO, ako napríklad Taliansko, Belgicko, Poľsko či pobaltské štáty. Trump tento krok zdôvodňoval podľa neho nedostatočnými výdavkami Nemecka na obranu.

S presadením Trumpových plánov sa síce začalo už počas jeho funkčného obdobia, avšak v decembri ich pokračovanie zablokoval americký Kongres, keď prijal balík zákonov týkajúci sa rozpočtu na obranu. V texte predmetného zákona sa píše, že minister obrany musí v správe pre Kongres zdôvodniť, že takéto stiahnutie vojsk z Nemecka je v štátnom záujme USA. Ak by sa tak stalo, počet amerických vojakov v Nemecku by mohol klesnúť pod hranicu 34.5000 až po 120 dňoch.

Vo štvrtok sa očakáva i prejav šéfa Bieleho domu Bidena týkajúci sa otázok zahraničnej politiky, ako v stredu potvrdila jeho hovorkyňa Jen Psakiová. Jeho príhovor sa však nebude detailne zaoberať každou zahraničnopolitickou témou, zdôraznila.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.