Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2021, 19:14

Biden pozastaví plánované sťahovanie americkej armády z Nemecka

Donald Trump vlani v júni ohlásil, že chce zásadne znížiť počet vojakov pôsobiacich v Nemecku, a to až o 12-tisíc.

Biden pozastaví plánované sťahovanie americkej armády z Nemecka
Zdroj: Reuters

Administratíva nového amerického prezidenta Joea Bidena pozastaví sťahovanie amerických vojakov z Nemecka, o ktorom vlani rozhodla vláda minulého šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa.

Povedal to dnes Bidenov bezpečnostný poradca Jake Sullivan.

Biden má dnes prvýkrát od nástupu do funkcie v januári prehovoriť k téme zahraničnej politiky a Sullivan poskytol vopred informácie o Bidenových zámeroch.

Trump vlani v júni ohlásil, že chce zásadne znížiť počet vojakov pôsobiacich v Nemecku, a to až o 12-tisíc.

Vtedajší minister obrany Mark Esper v júli povedal, že by z 35-tisíc Američanov slúžiacich v Nemecku malo byť do USA prevelených 6500 a ďalších 5400 potom do iných európskych krajín.

Počítalo sa aj s presunom veliteľstva zo Stuttgartu do Belgicka. Dôvodom rozhodnutia o znížení kontingentu bol Trumpov názor, že Nemecko neinvestuje dostatočne do svojej armády a neplní povinnosť prispievať do NATO aspoň dvoma percentami svojho hrubého domáceho produktu. Trump hovoril o tom, že Nemecko aliancii dlhuje miliardy dolárov.

Biden podľa Sullivana chce tiež zvážiť vydanie exekutívneho príkazu v reakcii na prevrat v Mjanmarsku a zaviesť sankcie cielené na mjanmarskú armádu.

Ďalším Bidenovým rozhodnutím bude ukončenie podpory vojenských operácií Saudskej Arábie v Jemene v snahe vyriešiť tamojší dlhoročný konflikt a vážnu humanitárnu krízu.

Očakávajú sa tiež rozhodnutia týkajúce sa Ruska. Sullivan povedal, že je potrebné, aby sa Rusko za svoje "destabilizujúce" aktivity zodpovedalo, pretože "to ovplyvní jeho správanie v budúcnosti".

Biden sa má takisto vyjadriť k svojej politike voči utečencom. Sullivan vyhlásil, že sa prezident chystá podpísať exekutívny príkaz, ktorým nariadi zvýšiť kapacity USA pre prijímanie utečencov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.