Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2021, 07:24

Biden telefonoval so Si Ťin-pchingom, vyjadril obavy z porušovania ľudských práv

Joe Biden čínskemu prezidentovi povedal, že prioritami jeho administratívy je ochrana bezpečnosti, prosperity a spôsobu života Američanov.

Biden telefonoval so Si Ťin-pchingom, vyjadril obavy z porušovania ľudských práv
Zdroj: Reuters

Americký prezident Joe Biden absolvoval v stredu večer miestneho času svoj prvý telefonický rozhovor s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

Vyjadril počas neho znepokojenie súvisiace s tvrdými zásahmi Pekingu voči demokratickým aktivistom v Hongkongu či s porušovaním ľudských práv moslimskej menšiny Ujgurov i ďalších menšín v regióne Sin-ťiang na severozápade Číny. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Biden podľa vyhlásenia Bieleho domu vyjadril v telefonáte aj obavy z "donucovacích a neférových ekonomických praktík" Pekingu a projekcie moci Číny v indicko-tichomorskom regióne v regióne vrátane podnikania čoraz asertívnejších krokov voči Taiwanu.

Čínskemu prezidentovi tiež povedal, že prioritami jeho administratívy je ochrana bezpečnosti, prosperity a spôsobu života Američanov, ako aj zachovanie "slobodného a otvoreného indicko-tichomorského regiónu", uviedol Biely dom.

Obaja lídri hovorili aj o boji s pandémiou nového koronavírusu či klimatických zmenách. Biden zároveň zaželal čínskemu ľudu všetko dobré v súvislosti s nadchádzajúcim čínskym lunárnym Nový rok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.