Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2008, 18:57

Kosovo: Teraz je vhodný okamih na nezávislosť

Lídri kosovských Albáncov v pondelok signalizovali urýchlenie plánov na vyhlásenie nezávislosti srbskej provincie, pričom za vhodný moment pre takýto krok označili znovuzvolenie prozápadného srbského prezidenta. "Prebiehajú konečné konzultácie s našimi partnermi," USA a Európskou úniou, o termíne jednostranného vyhlásenia nezávislosti Kosova od Srbska, vyhlásil kosovský premiér Hashim Thaci. Thaci označil víťazstvo Borisa Tadiča, ktorý v nedeľných prezidentských voľbách získal 50,6 percenta hlasov oproti 47,7 percentám pre ultranacionalistu Tomislava Nikoliča, za "dobrú správu". "Srbsko a srbskí občania sa rozhodli pre budúcnosť, a nie pre návrat do minulosti," povedal kosovský premiér reportérom v Prištine. Podobne ako väčšina srbských politikov, Tadič nesúhlasí s nezávislosťou Kosova, južnej provincie krajiny, ktorá je de facto nezávislá od roku 1999, keď ju začala spravovať OSN.
"Kosovo je pripravené vyhlásiť nezávislosť hoci aj dnes," uviedol Thaci a dodal, že návrh vyhlásenia nezávislosti je takmer dokončený. Predseda kosovského parlamentu Jakup Krasniqi taktiež v pondelok vyhlásil, že parlament nezávislosť vyhlási "vo februári" v koordinácii s USA a EÚ, ktoré nezávislosť provincie prevažne podporujú. Šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana v pondelok v Bruseli odmietol stanoviť, kedy by Kosovo mohlo k tomuto kroku pristúpiť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.