Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.02.2021, 13:41 Aktualizované dňa 26.02.2021 o 15:16

Poľsko nám podá pomocnú ruku, prijme desať pacientov s covidom zo Slovenska

Do Poľska budú prevezení pacienti vo vážnom stave.

Poľsko nám podá pomocnú ruku, prijme desať pacientov s covidom zo Slovenska
Zdroj: TASR/Czarek Sokolowski

Poľsko prijme v najbližších dňoch okolo desať pacientov s covidom-19 zo Slovenska, ktorí sú vo vážnom stave.

O podobnej pomoci rokuje Varšava aj s Českom, povedal dnes novinárom hovorca poľského ministerstva zdravotníctva Wojciech Andrusiewicz.

Pacientov prevezú do Noveho Targu

Krajina je podľa neho pripravená pomôcť obom svojim južným susedom. Informujú o tom agentúra Reuters a poľské médiá.

"Rokovania medzi Poľskom a Slovenskom skutočne mieria ku koncu. Naozaj teda v najbližších dňoch prijmeme okolo desať pacientov zo Slovenska. Sú to pacienti vo vážnom stave, z jednotiek intenzívnej starostlivosti. Budú prevezení do nemocnice v Novom Targu, tam sú pre nich pripravené miesta. V zálohe pre nich máme ešte ďalšiu nemocnicu v Rzeszove. Prevoz by sa mal uskutočniť v najbližších dňoch," povedal dnes na otázku novinárov Andrusiewicz.

12-tisíc rezervných lôžok

K počtu slovenských pacientov podotkol, že o prijatí toľkých chorých s covidom-19 požiadala Bratislava.

Hovorca poľského rezortu zdravotníctva zároveň dodal, že pokračujú rokovania s Českom, ktoré je podľa neho v súčasnej dobe zasiahnuté pandémiou ešte viac ako Slovensko.

V Českej republike je päťkrát viac infekcií na 100-tisíc obyvateľov ako v Poľsku, citovali ho poľské médiá. Na Slovensku je to podľa neho 2,5 krát viac ako v Poľsku.

"Sme preto pripravení - keď vezmeme do úvahy, že máme rezervu 12-tisíc lôžok - pomôcť Čechom i Slovákom," dodal Andrusiewicz.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki pred týždňom ponúkol Česku a Slovensku miesta pre pacientov s covidom-19 v poľských nemocniciach, píše denník Gazeta Prawna na svojom webe.

Ministerský predseda podľa denníka 18. februára na tlačovej konferencii v Katoviciach povedal, že Varšava čaká len na signál od svojich partnerov z Prahy a Bratislavy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.