Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2021, 12:25

Orbán: Maďarsko zažíva najhorší pandemický týždeň, najbližšie dni budú ťažké

Viktor Orbán povedal, že v Maďarsku v súčasnej chvíli nie je priestor pre uvoľnenie reštrikcií.

Orbán: Maďarsko zažíva najhorší pandemický týždeň, najbližšie dni budú ťažké
Zdroj: Reuters

Maďarsko teraz prežíva svoj najhorší pandemický týždeň, vyhlásil dnes predseda vlády Viktor Orbán. V posledných dňoch pribúdajú rekordné počty ľudí nakazených koronavírusom aj úmrtia infikovaných. Podľa dnešnej informácie vládneho portálu koronavirus.gov.hu ​​vo štvrtok zomrelo 275 pacientov s chorobou covid-19, čo je v krajine doteraz najvyšší denný prírastok.

Na hranici smutného denného rekordu je aj ďalších 11 265 nových prípadov nákazy potvrdených počas uplynulých 24. hodín. Od začiatku pandémie sa v krajine s takmer desiatimi miliónmi obyvateľov už nakazilo 614 612 ľudí, pričom 19 499 z nich ochoreniu podľahlo.

​Hlavná lekárka v krajine Cecília Müllerová v stredu informovala, že maďarské nemocnice sú pod mimoriadnym tlakom. V zdravotníctve začali vypomáhať dobrovoľníci z radov študentov a skúsených zdravotníkov.

Nie je priestor na uvoľňovanie

Premiér Orbán dnes v rozhlase povedal, že možno ťažko predvídať, kedy pominie vrchol terajšej tretej vlny pandémie, ktorú poháňa predovšetkým šírenie agresívnejšej mutácie koronavírusu. "Budúci jeden dva týždne budú ťažké," upozornil.

Šéf vlády v tejto súvislosti povedal, že v Maďarsku v súčasnej chvíli nie je priestor pre uvoľnenie reštrikcií prijatých s cieľom zbrzdiť postup infekcie. Jeho kabinet chce od soboty okrem iného obmedziť počty zákazníkov, ktorí môžu naraz v obchodoch nakupovať podľa princípu jeden zákazník na desať metrov štvorcových. Predajne by však mohli mať večer otvorené dlhšie.

Už teraz v Maďarsku platí od 20:00 do 5:00 zákaz nočného vychádzania. Povinné je nosenie rúšok a respirátorov na verejných miestach v zastavaných častiach miest a obcí. Doporučené je dodržiavať poldruha metra odstupu medzi ľuďmi a využívať prácu z domova, ak je to možné. Reštaurácie môžu variť iba jedlá so sebou. Pozastavené je poskytovanie služieb s výnimkou súkromného zdravotníctva, sociálnych, finančných, poštových a servisných služieb. Určité obmedzenia platia aj pre športové aktivity.

Nádej na voľné leto

Orbán dnes na druhej strane vyzdvihol rýchlo postupujúcu vakcináciu a vyjadril nádej, že by krajina už mohla mať "voľné leto". Je predpoklad, že školy by pri zachovaní tempa očkovania učiteľov a personálu mohli byť opäť otvorené od 19. apríla.

Podľa premiéra je proti covidu-19 zaočkovaných 71 percent osôb vo veku nad 65 rokov, ktoré sa k vakcinácii zaregistrovali. Najmenej jednu dávku už dostalo 1,8 milióna ľudí, z toho takmer 600-tisíc už má za sebou dávky dve.

V Maďarsku sa aktuálne môže očkovať šiestimi vakcínami. Ide najskôr o preparáty spoločnosťou Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca, ktoré schválila Európska agentúra pre lieky. Popri tom sa očkuje aj ruskou vakcínou Sputnik V a vakcínami čínskych firiem Sinopharm a Cansino Biologics, ktorých používanie EMA zatiaľ neodporučila.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.