Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.03.2021, 14:18

Desiatky miliónov vakcín Sputnik V vyrobia Číňania

Pre očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V sa rozhodlo 57 krajín.

Desiatky miliónov vakcín Sputnik V vyrobia Číňania
Zdroj: Reuters

Čínska farmaceutická spoločnosť Shenzhen Yuanxing Gene-tech vyrobí vyše 60 miliónov dávok ruskej vakcíny proti covidu-19 Sputnik V.

Podľa agentúry TASS sa na tom dohodla s ruským Fondom priamych investícií (RDIF), ktorý vývoj tohto očkovacieho preparátu financoval.

​Výroba pre komerčné účely sa má začať v máji. Vyrobené množstvo vakcíny, ktorá sa podáva v dvoch dávkach, postačí na zaočkovanie 30 miliónov ľudí, spresnil RDIF.

K dnešnému dňu sa pre nasadenie Sputnika V rozhodlo 57 krajín, pripomenula agentúra TASS. Efektivita tejto vakcíny podľa výrobcu predstavuje 91,6 percenta.

​Európska agentúra pre lieky (EMA) zatiaľ použitie tejto vakcíny neschválila. Aj tak sa s ňou očkuje v Maďarsku, kúpilo ju aj Slovensko.

Minulý týždeň malo byť známe stanovisko Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv o bezpečnosti Sputniku V. Na východe Slovenska prebiehalo testovanie ruskej vakcíny na zvieratách. Myši a morčatá skúšku prežili.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.