Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.04.2021, 21:27

Štyri milióny vakcín za jeden deň. USA hlásia rekord v očkovaní

Sedemdňový priemer sa vďaka tomu prvýkrát dostal nad tri milióny použitých dávok denne.

Štyri milióny vakcín za jeden deň. USA hlásia rekord v očkovaní
Zdroj: Reuters

V Spojených štátoch prvýkrát od štartu očkovacej kampane proti covidu-19 úrady za 24 hodín ohlásili viac ako štyri milióny podaných dávok proticovidových vakcín.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) dnes oznámilo, že za piatok registruje 4,08 milióna využitých injekcií. Sedemdňový priemer sa vďaka tomu prvýkrát dostal nad tri milióny použitých dávok denne.

CDC už raz oznámila denný súčet prevyšujúci štyri milióny, ten bol však výsledkom neštandardného postupu.

Denník The New York Times vysvetľuje, že agentúra typicky hlási dávky evidované v systéme k šiestej hodine rannej, ale 13. marca, kedy predstavoval prírastok 4,6 milióna, bolo do súčtu zahrnutých aj 1,6 milióna dávok nahlásených po limite.

"Wow, rekordný deň evidencie!!" reagoval na twitteri na dnešné hlásenie Cyrus Shahpar, ktorý je hlavný dátový analytik protiepidemického tímu Bieleho domu.

"Prvý deň s viac ako štyrmi miliónmi. Tiež (je to) prvýkrát, čo máme priemer viac ako tri milióny za deň v uplynulom týždni. Milióny ľudí sa spájajú v snahe urýchliť náš postup smerom ku skroteniu pandémie!" dodal.

Podľa agentúry Bloomberg sedemdňový priemer po piatku stúpol na približne 3,1 milióna vykázaných dávok. Pri takomto tempe by údajne boli tri štvrtiny populácie USA zaočkované na prelome júna a júla.

Doteraz v krajine s 330 miliónmi obyvateľov dostalo aspoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 asi 105 miliónov ľudí, uvádza CDC.

"Plne zaočkovaných" obyvateľov úrad eviduje 60 miliónov, čo zodpovedá 18 percentám obyvateľstva. Od dodávateľov očkovacích preparátov už údajne americká vláda prevzala cez 207 miliónov dávok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.