Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.04.2021, 17:44

Čína chce zvýšiť účinnosť svojich vakcín. Zvažuje látky zmiešať

Čína zatiaľ vyvinula a schválila štyri vakcíny proti covidu-19.

Čína chce zvýšiť účinnosť svojich vakcín. Zvažuje látky zmiešať
Zdroj: Reuters

Čína zvažuje, že namieša vakcíny proti covidu-19 od rôznych výrobcov, aby zvýšila ich účinnosť. Tie čínske za zahraničnými vrátane tých od firiem Pfizer a Moderna zaostávajú, aj keď sa dajú ľahšie skladovať. S odkazom na riaditeľa čínskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb o tom informovala agentúra Reuters.

​Zatiaľ dostupné vakcíny "nemajú príliš vysokú úroveň ochrany," povedal na dnešnej tlačovej konferencii v meste Čcheng-tu šéf centra Kao Fu.

Dodal, že je zvažované očkovanie vakcínami rôzneho typu. Za riešenie problému účinnosti označil aj "optimalizáciu" očkovacieho procesu. Navrhne preto zmenu počtu dávok a dĺžky obdobia medzi ich podaním.

Čína zatiaľ vyvinula a schválila štyri vakcíny proti covidu-19. Podľa vysoko postaveného úradníka ich krajina do konca roka pravdepodobne vyrobí tri miliardy.

Očkovacia látka firmy Sinovac vykázala pri klinických testoch v Brazílii účinnosť mierne nad 50 percent. Iná štúdia v Turecku zaznamenala účinnosť 83,5 percenta. Na účinnosť dvoch očkovacích látok od firmy Sinopharm podrobnosti zverejnené neboli, firma sama uvádza, že je 79,4 a 72,5 percenta.

Čína vyváža milióny svojich vakcín do zahraničia. Čínske štátne médiá a úradníci ich odhodlane bránia a spochybňujú bezpečnosť a logistiku iných vakcín, pripomínajú médiá.

Čína bola prvou krajinou, ktorú koronavírus SARS-CoV-2 začiatkom minulého roka zasiahol. Čínske úrady by chceli do júna naočkovať 40 percent populácie.

Doteraz však najľudnatejšia krajina sveta s takmer 1,4 miliardy obyvateľov aplikovala "iba" 140 miliónov dávok, pričom väčšina vakcín sa podáva v dvoch dávkach.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.