Reuters
StoryEditor

Stalo sa to len preto, že som žena, kritizovala "Sofagate" von der Leyenová

27.04.2021, 14:21
Autor:
jhrjhr
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyeová sa znovu vyjadrila ku kauze "Sofagate".

"Stalo sa to, pretože som žena," povedala podľa webu Politico nebývalo ostro bývalá nemecká ministerka obrany k incidentu, kedy si po chvíli bezradného povstávania musela sadnúť na pohovku, zatiaľ čo Michel a Erdogan pohodlne sedeli v kreslách.

"Stalo by sa to, keby som nosila oblek a kravatu?" pýtala sa pred zhromaždenými poslancami v Európskom parlamente ďalej šéfka EK.

Podotkla, že pri predchádzajúcich stretnutiach vrcholných predstaviteľov EÚ s Erdoganom nespozorovala "žiadny nedostatok kresiel", ale bolo to možno preto, že "na týchto obrázkoch nevidela ani ženy".

Politička nevie situáciu ospravedlniť

Turecko aj Michelov kabinet sa obhajovali tým, že protokolárne všetko bolo v úplnom poriadku, lebo hlavným Erdoganovým hosťom ako predstaviteľ zahraničnej politiky EÚ bol Michel, ktorého šéfka EK iba dopĺňala.

Von der Leyenová s tým však nesúhlasí a tvrdí, že sa jej nedarí "nájsť žiadne ospravedlnenie" pre ponižujúci zážitok. Očakávala, že s ňou bude zaobchádzať ako s "predsedníčkou Európskej komisie".

"Som si istá, že presne viete, ako som sa cítila," povedala v prejave, ktorý adresovala predovšetkým "ženským členkám" Európskeho parlamentu. "Cítila som sa zranená a osamelá, ako žena a Európanka".

Von der Leyenová naznačuje, že Sofagate je prejavom sexizmu, s ktorým sa ženské političky stále stretávajú.

"Nejde o usporiadanie sedacieho poriadku ani protokol. Toto sa dotýka jadra toho, kto sme. Toto sa týka hodnôt, za ktorými naša únia stojí a toto ukazuje, ako ďalekú cestu ešte musíme ujsť, než budú ženy považované za rovnocenné."

Na niektoré europoslankyňa reč urobila dojem. "Som veľmi dojatá tým, čo von der Leyenová povedala, pretože sa odvážila ukázať, ako sa cíti a potvrdiť tak, čo toľko žien vo vedúcich pozíciách cíti každý deň," uviedla belgická europoslankyňa Assita Kankoová. "Všetky sme boli predsedníčkou von der Leyenovou v určitom okamihu nášho života a kariéry," dodala.

Šéf Európskej rady si sype popol na hlavu

Michel sa neskôr ospravedlnil a povedal, že by celú záležitosť riešil odlišne. Nechcel údajne vyvolať diplomatickú roztržku s tureckými hostiteľmi a radšej sa chcel sústrediť na predmetnú agendu, ktorá sa týkala aj ženských práv.

Šéf Európskej rady teraz mieni využiť kauzu na to, aby pretlačil prijatie smerníc EÚ o otázkach rodovej rovnosti ako je napríklad "Smernica o ženách v správnej rade" v členských krajinách.

Sľúbil tiež, že prerokuje predchádzajúci návrh na zriadenie špeciálnych schôdzí Európskej rady zameraných na rodové témy.

Denník The Washington Post dáva prístup von der Leyenovej do kontrastu s pozíciou inej vysoko postavenej političky, nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Tá sa k téme sexizmu opakovane odmietla vyjadriť, nechcela povedať, či sa stretla s tým, že by nebola braná vážne len preto, že je žena.

"Verím, že ako politik musíte byť schopní prijať, že túto prácu môžete robiť, len ak nie ste príliš citliví. Musíte sa sústrediť na skutočné problémy. Zvyšok len beriem na vedomie," uviedla kancelárka v rozhovore pre denník Die Zeit.

01 - Modified: 2022-08-08 15:04:43 - Feat.: - Title: 30-tka v meste? Vodiči môžu čoskoro spomaliť, Brusel volá po plošnom znížení rýchlosti 02 - Modified: 2022-08-08 22:00:00 - Feat.: - Title: Kde sa môžete bezpečne okúpať? 03 - Modified: 2022-08-02 17:05:00 - Feat.: - Title: Európska komisia podpísala zmluvu o spoločnom obstarávaní vakcín s firmou HIPRA 04 - Modified: 2022-08-02 15:14:29 - Feat.: - Title: HN24: Od utorka platí rovnováha medzi prácou a súkromím rodičov a opatrovateľov 05 - Modified: 2022-07-30 09:23:49 - Feat.: - Title: Zlatá baňa v Bruseli. Úradníci si polepšia, šéf sekcie zarobí 21-tisíc eur mesačne
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
13. august 2022 02:37