Bojko BorisovTASR/AP
StoryEditor

Bulharsku hrozia predčasné voľby, nevyšiel tretí pokus o zostavenie koalície

02.05.2021, 19:48
Autor:
TASRTASR
Dlhodobá politická neistota by Bulharsku mohla skomplikovať snahy o oživenie ekonomiky zasiahnutej koronavírusovou pandémiou a efektívne pri tom využiť prostriedky z fondu obnovy.

Bulharsko čakajú zrejme v júli predčasné parlamentné voľby, pretože socialisti sa v sobotu stali treťou politickou stranou, ktorá po aprílových parlamentných voľbách odmietla zostavovať novú vládu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Socialisti, ktorí vo voľbách 4. apríla prišli o takmer polovicu svojich poslaneckých mandátov, v sobotu vysvetlili, že v rozdrobenom parlamente je nemožné vybudovať funkčnú väčšinu. Oznámili, že poverenie na zostavenie vlády vrátia okamžite po tom, čo im ho prezident Rumen Radev 5. mája odovzdá.

Prezident Radev v tejto situácii zrejme bude musieť rozpustiť parlament, vymenovať dočasnú vládu a vypísať predčasné voľby. Tie by sa mali konať do dvoch mesiacov - s najväčšou pravdepodobnosťou 11. júla.

Dlhodobá politická neistota by Bulharsku mohla skomplikovať snahy o oživenie ekonomiky zasiahnutej koronavírusovou pandémiou a efektívne pri tom využiť prostriedky z fondu obnovy, konštatoval Reuters.

Rozhodnutie socialistov o vzdaní sa mandátu na zostavenie vlády prišlo po tom, čo stredopravá strana Občania za európsky vývoj Bulharska (GERB) vedená trojnásobným premiérom Bojkom Borisovom i nová populistická strana Je aj taký národ (ITN) na čele s televíznym moderátorom a spevákom Slavim Trifonovom vzdali pokusy o vytvorenie koaličnej vlády.

Hnev bulharských občanov proti rozšírenej korupcii po takmer desiatich rokoch vládnutia Borisova zvýšil podporu pre antisystémovú stranu ITN a dve menšie podobné zoskupenia, hoci v parlamente sa žiadnej z nich nepodarilo dosiahnuť väčšinu.

Socialisti, ktorí bojovali za zosadenie GERB, uviedli, že tri nové strany s nimi odmietli uzavrieť spojenectvo.
"Tri nové strany v parlamente preukázali svoju politickú nezrelosť, nedokázali prekonať svoje ego," informovala novinárov po rokovaní s nimi šéfka socialistov Kornelia Ninovová. Vylúčila, že by socialisti za takýchto okolností dokázali zostaviť vládu, "hoci len dočasnú".

01 - Modified: 2022-12-08 10:03:10 - Feat.: - Title: Rakúsko bude vetovať vstup Rumunska a Bulharska do Schengenu, vyhlásil minister Karner 02 - Modified: 2022-12-07 20:41:36 - Feat.: - Title: Kongres odvolal peruánskeho prezidenta Castilla po jeho rozhodnutí rozpustiť zákonodarcov 03 - Modified: 2022-12-03 06:24:00 - Feat.: - Title: Obávam sa o demokraciu po najbližších parlamentných voľbách, tvrdí politológ. Dôvod na predčasné nevidí 04 - Modified: 2022-12-02 18:11:31 - Feat.: - Title: Bulharsko v rámci ohlásenej vojenskej pomoci dodá Ukrajine ľahké vybavenie a muníciu 05 - Modified: 2022-11-30 23:00:00 - Feat.: - Title: Návrat do Bulharska. Láka nás more, história i vína
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. december 2022 13:56