Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.05.2021, 18:22

Finančná motivácia. Srbsko dá 25 eur každému zaočkovanému

Tí, ktorí sa proti covidu-19 očkovať nenechajú, sú podľa srbského prezidenta "nezodpovední a sebeckí".

Finančná motivácia. Srbsko dá 25 eur každému zaočkovanému
Zdroj: Reuters

Srbsko chce vlastných občanov motivovať k vakcinácii proti covidu-19. Zaplatí 3000 dinárov (približne 25 eur) všetkým, ktorí sa doteraz nechali zaočkovať, alebo tak urobia do konca mája.

Oznámil to dnes prezident Aleksandar Vučić. Podľa agentúry AFP ide zrejme o prvý vládny stimul tohto typu na svete.

"Premýšľali sme, ako oceniť ľudí, ktorí ukázali zodpovednosť, a prijali sme rozhodnutie, že dáme dodatočnú finančnú pomoc ľuďom, ktorí sa nechali zaočkovať," povedal dnes Vučić v televízii Pink.

Prvú dávku má už zhruba 30 percent 

Tí, ktorí sa proti covidu-19 očkovať nenechajú, sú podľa Vučica "nezodpovední a sebeckí".

Nárok na peniaze za očkovanie budú mať všetci nad 16 rokov, ktorí do 31. mája budú mať aplikovanú aspoň jednu dávku vakcíny. Prezident zároveň pohrozil, že neočkovaní pracovníci vo verejnom sektore nebudú mať nárok na nemocenskú v prípade, že ochorejú na covid.

V Srbsku doteraz dostalo aspoň jednu dávku zhruba 30 percent zo sedemmiliónovej populácie, čo krajinu radí čo do rýchlosti vakcinácie na popredné priečky v Európe. Oproti okolitým balkánskym krajinám sa srbskému vedeniu podarilo včas obstarať milióny dávok covidových vakcín, predovšetkým vďaka veľkým zásielkam z Číny a Ruska.

Záujem opadá 

V poslednej dobe však záujem obyvateľov o očkovanie v Srbsku opadá a za dva uplynulé týždne počet očkovaných narástol len o dve percentá, uviedla agentúra DPA. Ako v prípade ďalších krajín aj v Srbsku proces spomaľujú dezinformácie spojené s vakcínami aj hlasní aktivisti proti očkovaniu. Vakcínu najčastejšie odmieta mladá generácia. Štát v minulých mesiacoch uvažoval, že očkovanie proti covidu-19 urobí zo zákona povinné.

Podľa expertov oslovených srbským vydaním webu BBC sa v Srbsku na očkovanie prihlásili už de facto všetci, ktorí zaočkovaní byť chcú. Ľudia sa na očkovanie teraz už vôbec nemusia objednávať a ponuku vakcinácie dostali znovu aj cudzinci. Vláda sa teraz snaží osloviť ďalších potenciálnych záujemcov o vakcináciu pomocou marketingových kampaní.

"V lekárskej literatúre som nevidel, že by niekto dostával peniaze za vakcínu proti covidu-19," povedal AFP epidemiológ Zoran Radovanović. "Môžeme preto byť prvý nielen v Európe, ale aj na svete," dodal.

Radovanović si zároveň myslí, že takýto finančný stimul môže byť dvojsečnou zbraňou. "Tých, ktorí žijú v krajnej chudobe, to dotlačí k vakcinácii, avšak zároveň to vyvolá odpor u druhých," varoval. "Logika je taká: Keď mi stať zaplatí, aby som niečo urobil, a povie mi, že je to pre moje dobro, potom tu niečo smrdí," dodal epidemiológ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.