Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.05.2021, 14:17

Španielsko a Belgicko zrušili nočný zákaz vychádzania. V uliciach to oslavovali tisíce ľudí

V Belgickej metropole musela polícia dav nadránom rozháňať vodným delom.

Španielsko a Belgicko zrušili nočný zákaz vychádzania. V uliciach to oslavovali tisíce ľudí
Zdroj: Reuters

Koniec španielskeho núdzového stavu a zákazu nočného vychádzania v noci na dnes spevom i tancom oslavovali prevažne mladí ľudia po celej krajine, informoval dnes denník El País.

Tisíce mladých ľudí privítali koniec koronavírusového lockdownu aj v belgickej metropole, kde večierok dnes skoro nadránom rozpustila polícia, napísal denník Le Soir.

Nálada v uliciach španielskych miest sa podľa agentúry Reuters podobala oslavám Nového roka. Na madridskom námestí Puerta del Sol hodiny odbili polnoc za potlesku stoviek ľudí, v Barcelone sa popíjajúci ľudia zhromažďovali na pláži.

Tamojšia polícia mala zvláštnu úlohu oslavujúce masy o desiatej večer poslať domov, aby im po polnoci, keď uvoľnenie zákazu nočného vychádzania nadobudlo účinnosť, umožnila návrat.

Niektorí Španieli mali nasadené rúška, mnoho z nich však nedodržalo bezpečné rozostupy a s priateľmi sa bozkávali, objímali, tancovali, spievali a volali heslo "Sloboda".

"Sloboda nezahŕňa porušovanie pravidiel," kritizoval nočné oslavy konzervatívny madridský starosta José Luis Martínez Almeida, ktorý zároveň zdôraznil, že je v uliciach zakázané piť alkoholické nápoje.

Davy ľudí sa zišli aj na bruselskom námestí Flagey a v jeho okolí, kde oslávili koniec zákazu vychádzania od desiatej večer do šiesteh ráno. Ten platil takmer sedem mesiacov od vlaňajšieho októbra, píše agentúra DPA.

Otvoriť sa v Belgicku môžu aj záhradky reštaurácií a kaviarní, stále však platí zákaz pitia alkoholu vo večerných hodinách a po desiatej večer sa na verejnosti nemajú schádzať viac ako traja ľudia.

Okolo pol druhej ráno na Flagey zostalo ešte okolo 500 ľudí, proti ktorým polícia zakročila vodnými delami a troch z nich zadržala. Dvaja ľudia vrátane policajtov boli zranení.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.