TASR/AP Photo/Alex Brandon
StoryEditor

Trump čelí žalobe za používanie termínu čínsky vírus

22.05.2021, 10:42
Autor:
ČTKČTK
Žalujúca strana požaduje, aby bol na znamenie ospravedlnenia každému Aziatovi v USA vyplatený dolár,

Čínsko-americká skupina ochrancov ľudských práv zažalovala bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa kvôli tomu, že pre koronavírus používal termín čínsky vírus.

Žalobu na newyorský federálny súd podala tento týždeň čínsko-americká koalícia ľudských práv (CACRC). Trumpov poradca Jason Miller ju označil za "šialenú a hlúpu".

Poukazuje sa v nej podľa agentúry Nová Čína na to, že Trump o koronavíruse hovoril ako o "čínskom víruse, wuchanskom víruse alebo (chrípke) kung-flu" a že sa dotkol ázijskej komunity v USA.

CACRC požaduje, aby bol na znamenie ospravedlnenia každému Aziatovi v USA vyplatený dolár, čo v súhrne znamená 22,9 milióna dolárov.

Peniaze majú byť použité na zriadenie múzea venovaného dejinám Američanov ázijského pôvodu a ich prínosu pre USA.

Trump "sa počas pandémie správal poburujúcim a extrémnym spôsobom bez ohľadu na to, či sa dotkne Američanov čínskeho pôvodu," stojí v žalobe.

V USA pribudli násilnosti proti ľuďom ázijského pôvodu a ochrancovia ľudských práv to pripisujú práve tejto Trumpovej rétorike. Najhorší z útokov spáchal v marci strelec, ktorý v Atlante v masážnych salónoch zabil osem ľudí, z ktorých väčšina bola ázijského pôvodu.

Žalujúca strana argumentuje, že Trump používal odkaz na ázijský pôvod vírusu, aj keď vedel, že nemusí nevyhnutne pochádzať z Číny.

"Pravda je dôležitá a vyrieknuté slová majú svoje dôsledky, najmä ak pochádzajú z úst vplyvných ľudí. Trump zámerne túto klebetu opakoval s ohromujúcou zášťou, sledoval tým vlastné politické záujmy a vážne poškodil americkú ázijskú komunitu," uvádza CACRC.

Podľa Millera bude žaloba zamietnutá, ak sa ňou súd vôbec začne zaoberať. Považuje ju "prinajmenšom za zavádzajúcu".

"Je to hlúpa žaloba. Žart a keby som bol právnik, ktorý ju navrhol, bál by som sa, že ma za to bude čakať trest," povedal Miller.

Žaloba bola podaná vo štvrtok, kedy Trumpov nástupca Joe Biden podpísal zákon namierený proti nenávistným útokom na občanov ázijského pôvodu.

01 - Modified: 2022-10-04 08:15:59 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Pribudlo vyše 500 nových prípadov, počet hospitalizovaných stúpa 02 - Modified: 2022-10-04 09:42:14 - Feat.: - Title: Čína mení rétoriku a necháva médiá spochybňovať Rusko. Moskve zostali poslední dvaja skutoční priatelia 03 - Modified: 2022-10-03 12:46:29 - Feat.: - Title: Pevninská Čína prišla o prístup ku Google Translate. Išlo o jednu z posledných služieb Googlu v krajine 04 - Modified: 2022-10-03 09:22:17 - Feat.: - Title: Pomôžeme Taiwanu získať schopnosti, aby sa vedel brániť čínskemu útoku, znie z Washingtonu 05 - Modified: 2022-10-03 08:36:55 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: PCR testy za nedeľu odhalili 53 nových prípadov, pribudla jedna obeť
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. október 2022 11:40