StoryEditor

Škandál v europarlamente

31.01.2008, 23:00

Priamo na pôde Európskeho parlamentu došlo k škandálu, ktorý môže mať medzinárodnú dohru. Postaral sa oň britský europoslanec Daniel Hannan, ktorý prirovnal predsedu parlamentu Nemca Hansa-Gerta Pötteringa k nacistickému vodcovi Adolfovi Hitlerovi.
Za toto prirovnanie hrozí Britovi vylúčenie z frakcie ľudovcov, ktorá je najsilnejšou v Európskom parlamente.
Pobúrení poslanci
Incident sa stal počas hlasovania o zmene rokovacieho poriadku. Hannan vystúpil a prirovnal návrh, ktorý posilňuje právomoci predsedu parlamentu, ku vymenovaniu Hitlera za ríšskeho kancelára v roku 1933. To, že britský poslanec zašiel vo svojej reči priďaleko, sa ukázalo prakticky ihneď. Šéf Hannanovej frakcie Joseph Daul totiž okamžite vyhlásil, že sa postará o jeho vylúčenie.
Hannanovo správanie vyvolalo pobúrenie v celom europarlamente, najviac však u socialistov. Šéf socialistickej frakcie Martin Schulz dokonca vyzval predsedu britských konzervatívcov Davida Camerona, aby taktiež začal uvažovať o vylúčení Hannana. "Prirovnaním návrhu predsedu Európskeho parlamentu k aktu, ktorý dal neobmedzenú moc Hitlerovi, Hannan zneuctil pamiatku obetí nacistického režimu," povedal europoslanec a zároveň šéf britských labouristov v parlamente Garey Titley.
Ďalší hriešnici
Podobný incident zažilo Česko minulý rok v marci. V tomto prípade však hlavným aktérom bol samotný premiér Mirek Topolánek. Ten poslal jednému novinárovi sms správu s odkazom: "Es kommt der Tag ...". Tieto slová, ktoré znamenajú v preklade "príde deň", používali nacisticky orientovaní členovia Sudetonemeckej strany v 30. rokoch minulého storočia ako výzvu k pripojeniu bývalých sudetských oblastí k nemeckej ríši.
Ďalší podobný prípad sa stal včera moderátorke nemeckej komerčnej televízie ProSieben, ktorá chcela povzbudiť jedného televízneho diváka, ktorý sa posťažoval, že musí ísť ráno do práce. Moderátorka, 26-ročná Juliane Zieglerová, ho však šokujúco "motivovala" známym heslom z nemeckých koncentračných táborov "Arbeit macht frei" (Práca oslobodzuje). Aj keď sa po chvíli za to ospravedlnila, vedenie televízie ju okamžite vyhodilo.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. september 2022 15:50