StoryEditor

Uliciam Paríža velia gangy

27.11.2007, 23:00
Jedna dopravná nehoda a parížske predmestia opäť "horia" nenávisťou. Zapálila ju smrť dvoch mladíkov, ktorí zomreli po kolízii s policajným vozidlom.

Ich smrť sa rozhodli pomstiť ich súkmeňovci. Tvrdia totiž, že muži v uniformách po smrteľnej naháňačke neposkytli mladíkom prvú pomoc, a tí preto zomreli. Spravodlivosť v rukách mladých z predmestí sa skončila po druhom dni násilností včera v noci takmer 80 zranenými policajtmi - z toho dvaja bojujú o život, desiatky áut a budov ležia v popole.
"Teraz sú nepokoje oveľa horšie ako pred dvoma rokmi, pretože mladí útočia aj zbraňami. Jedno však majú spoločné - ide o vnútornú revoltu proti inštitúciám a autoritám," povedala spolupracovníčka HN v Paríži Alena Vrbovská.
Najnovšia vzbura predmestí proti hierarchii iba potvrdzuje dlhotrvajúce napätie medzi nimi. Tretia až štvrtá generácia prisťahovalcov sa cíti diskriminovaná a tvrdí, že zásahy polície zaváňajú rasizmom. Prezident Nicolas Sarkozy - zástanca "tvrdej ruky" voči nim - teraz z Číny varoval Francúzov, aby nepodporovali násilie.
"Nemožno vylúčiť, že i tentoraz sa situácia vyostrí. Na rozdiel od proreformného naladenia veľkej časti francúzskej verejnosti, ktorá je naklonená Sarkozymu, sa situácia na francúzskych predmestiach od roku 2005 neupokojila," uviedla pre HN česká analytička Eliška Tomalová. Magistrát mesta Villiers-le-Bel, kde sa nepokoje v nedeľu začali, nám bližšie informácie o ďalších krokoch polície nechcel poskytnúť.
Uniformy provokujú
Skupiny mladých sa rozhodli vziať spravodlivosť do vlastných rúk po smrti dvoch tínedžerov, ktorí sa snažili utiecť pre policajtmi na ukradnutom motocykle a bez prilieb. Svedkovia tvrdia, že po kolízii s policajným autom dvom ťažko zraneným mladíkom polícia neposkytla prvú pomoc. Desiatky maskovaných mladíkov ihneď reagovali násilím proti uniformám. To pokračovalo aj včera v noci, keď hádzali na policajtov zápalné fľaše a dvoch strážcov zákona dokonca zasiahli guľky. Bezpečnostné sily reagovali slzotvorným plynom. Z jedného predmestia potom vzbura zachvátila ďalšie. "Je celkom logické, že sa hnev obracia proti polícii, ktorá sa predmestiach predstavuje zložky represie voči prisťahovalcom," uviedla Tomalová. "Uniforma nie je pre nich ochrana, ale násilie. Útočia vždy večer, keď sa posilňujú policajné hliadky, úplne ich to provokuje," tvrdí Vrbovská.
Novinár - nepriateľ
Francúzsko zažilo podobné pouličné boje už v roku 2005. Rovnako ako teraz ich odštartovala smrť dvoch tínedžerov z jedného z parížskych predmestí. Obyvatelia predmestí vtedy práve prostredníctvom médií odkazovali vláde, aby konečne začala načúvať aj ich hlasu.
"Gangy sú teraz proti novinárom. Tvrdia, že stoja na strane pravicovej politiky vlády. Cítia sa diskriminovaní, že to, čo ich bolí, už novinári pravdivo neprinášajú. Včera takmer zlynčovali jedného novinára," hovorí Vrbovská. "Keď sa tu voláte Ali alebo Mohamed, nikto vás nezamestná," dodala.
Francúzi teraz s napätím prežívajú každý nový deň. Polícii sa len ťažko darí efektívne bojovať proti rozbúrenému davu. Jednotlivé gangy si dokonca posielajú kódované správy a rýchlo sa mobilizujú. Polícia musí tentoraz čeliť prudkým pouličným bojom. "Až doteraz si naši kolegovia nechali robiť, čo sa druhej strane zachcelo, no nebude to dlho trvať a budú opätovať aj paľbu," povedal Patrice Riberio, generálny tajomník Synergie, na margo toho, že jeden z policajtov bol v noci ťažko zranený poľovníckou puškou. "Dostaneme sa tak do neudržateľných situácií," varoval. Podľa šéfa najväčšieho policajného syndikátu sa na parížskych predmestiach odohrávajú boje skutočnej mestskej gerily, v ktorých zohrávajú úlohu aj strelné zbrane.


Prečo imigranti nenávidia Sarkozyho

Niektorí nepokojnej situácii v predmestiach Paríža hovoria len „déja vu 2005“, iní, že ide o nevídaný boj mestskej gerily s mocou. Hlavné mesto Francúzska už totiž nepokoje podobné dnešnej situácii zažilo na prelome októbra a novembra 2005. Dvojtýždňové pouličné boje vtedy označili za najhoršie násilie za posledných desať rokov a viedli až k vyhláseniu výnimočného stavu v krajine.
Príbeh z Clichy-sous-Bois
Nepokoje sa na predmestí Clichy-sous-Bois po smrti dvoch mladíkov (tiež potomkov imigrantov), ktorí sa počas policajnej naháňačky ukryli v elektrickom transformátore, v ktorom našli svoju smrť. Odpoveď zo strany „problémovej“ mládeže nenechala na seba dlho čakať. Na zásah polície, ktorý mal podľa nich rasistický podtext, reagovali bitkami a násilím, ktoré sa skončili 9 tisícami podpálených áut, niekoľkými zdevastovanými školami, stovkami zatknutých a jedným mŕtvym.

Celý článok >>


Francúzska kuriozita: Úspešní „imigranti“

Nicolas Sarkozy
Šéf Elyzejského paláca je najznámejším Francúzom, ktorému v žilách koluje krv prisťahovalcov. Francúzsky prezident je potomkom maďarských šľachticov a Židov zo Solúna.

Rachida Dationová
Súčasná ministerka spravodlivosti v Sarkozyho vláde sa narodila vo Francúzsku v rodine prisťahovalcov z afrického Magrebu. Vyštudovaná právnička bola prezidentovou hovorkyňou počas volieb v apríli tohto roka.

Celý článok >>


Vláda už mení postoje

Francúzsky politológ Jacques Rupnik pre HN:

Dva roky po veľkých nepokojoch na parížskych predmestiach prišli nové. Prečo?
Panuje tam nedôvera medzi časťou tohto obyvateľstva a políciou. Keď dôjde k nejakému incidentu, je to hneď iskra, ktorá vyprovokuje takúto vlnu násilia.
Možno táto nedôvera pramení z toho, že mladí z predmestí považujú kroky polície za rasisticky motivované...
To je nezmysel. Došlo tam k nehode. Aj prokuratúra, ktorá to vyšetruje, vraví, že nemá dôvod pochybovať o postupe polície. Je to nešťastie, ktoré viedlo k takejto vlne násilia, a to je zlé. Veď zranení boli na strane polície, ani jeden na strane demonštrantov. Je jasné, odkiaľ prichádza násilie. Otázka je, či je možné toto nejako obmedziť, aby sa násilie nerozšírilo. Ale to je skôr otázka pre políciu.

Celý článok >>

01 - Modified: 2003-06-24 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Hrdinovia pracovného trhu 02 - Modified: 2003-06-24 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Daň z príjmov pomôže podnikateľom 03 - Modified: 2003-06-24 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Regionálne pobočky bánk poštármi ústredia?
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. júl 2022 04:57