Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.12.2007, 09:01

Začala sa venezuelská oslobodzovacia misa

V Kolumbii v piatok pristáli dva vrtuľníky, ktoré vyslal venezuelský prezident Hugo Chávez pre trojicu zajatcov marxistickej organizácie Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC). Rukojemníkov vrátane trojročného dieťaťa majú vydať na tajnom mieste hlboko v džungli na východe krajiny.

"Operácia sa začala. Do týchto dvoch vrtuľníkov vkladáme veľkú nádej," vyhlásil Chávez pri štarte dvoch helikoptér ruského typu Mi-172, ktoré boli označené symbolmi Červeného kríža a venezuelskými vlajkami. Oslobodených zajatcov podľa neho vyzdvihnú "v nasledujúcich dňoch". Cháveza v červenom barete a vojenskej uniforme sprevádzal americký filmár Oliver Stone a skupina zahraničných pozorovateľov. Vrtuľníky leteli do mesta Villavicencio ležiaceho asi 75 kilometrov južne od kolumbijskej metropoly Bogotá, pričom ich sprevádzal bývalý argentínsky prezident Néstor Kirchner a ostatní pozorovatelia. Venezuelskú misiu schválila kolumbijská vláda, ktorá v novembri ukončila spoluprácu s Chávezom pri vyjednávaní o rukojemníkoch a obvinila ho, že stojí na strane FARC. Ako uviedol kolumbijský vyjednávač Luis Carlos Restrepo, vláda misu plne podporuje a zabráni jej narušeniu vojenskými operáciami. Hovorca kolumbijského prezidenta César Mauricio Velázquez oznámil, že operácia musí byť ukončená do nedele 18:59 (pondelok 00:59 SEČ). Vydanie zajatcov pomáha koordinovať Medzinárodný výbor Červeného kríža.

Povstalci FARC minulý týždeň oznámili, že prepustia troch rukojemníkov vrátane 44-ročnej Clary Rojasovej, ktorú uniesli v roku 2002 spolu s francúzsko-kolumbijskou političkou Ingrid Betancourtovou. Podľa vyhlásenia "bol vydaný príkaz" na prepustenie poslanca Consuela Gonzáleza, Rojasovej a jej trojročného syna, ktorého otcom je jeden z povstalcov. Zajatcov chcú vydať Chávezovi alebo "komukoľvek, koho sa rozhodne určiť".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.