Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.06.2021, 21:03

Vo Francúzsku sa diskutuje o dôvode Macronovej facky. Útočníkovi za ňu hrozia tri roky väzenia

Podľa niektorých pozorovateľov išlo v prípade incidentu o vyjadrenie rozsiahlejšej nespokojnosti v krajine.

Vo Francúzsku sa diskutuje o dôvode Macronovej facky. Útočníkovi za ňu hrozia tri roky väzenia
Zdroj: Reuters

Deň po tom, čo na francúzskeho prezidenta fyzicky zaútočili počas jeho návštevy v departemente Drôme, sa v krajine debatuje o motíve páchateľa, ktorý ho udrel po tvári. Informuje o tom v stredu agentúra DPA.

K incidentu došlo v utorok počas Macronovej návštevy v obci Tain-l'Hermitage na juhovýchode krajiny v čase, keď sa Macron po príchode išiel pozdraviť s miestnymi obyvateľmi zhromaždenými za zátarasami.

Samotný Macron zdôraznil, že incident bol "ojedinelý akt vykonaný násilným jedincom", povedal v stredu hovorca francúzskej vlády Gabriel Attal po zasadaní kabinetu, ktorému predsedal prezident.

Podľa ďalších pozorovateľov išlo v prípade incidentu o vyjadrenie rozsiahlejšej nespokojnosti v krajine.

Historik Nicolas Lebourg pre stanicu FranceInfo uviedol, že úder po tvári sa všeobecne považuje za akt poníženia atakovanej osoby.

Elyzejský palác v utorok potvrdil autenticitu videozáznamu, na ktorom je vidieť Macrona, ako sa približuje k zástupu ľudí a pripravuje sa na to, že im podá ruku, keď si ho jeden muž na druhej strane zátarasu pritiahol a udrel po tvári.

Po incidente zadržali dvoch mužov vrátane podozrivého útočníka. Obaja sú takmer tridsiatnici a doposiaľ nemali problémy so zákonom.

Podozrivý útočník mal na sociálnych sieťach sledovať niekoľko pravicovo orientovaných osobností. Obaja zadržaní sú vo väzbe, pričom im hrozí trest do troch rokov väzenia a finančná pokuta.

Podľa médií na Macrona v minulosti často útočili slovne, nikdy však fyzicky. Počas jeho pôsobenia vo funkcii ministra hospodárstva však na neho napríklad hádzali vajíčka, uzatvára DPA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.