Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.06.2021, 10:58

Američania darujú chudobným krajinám 500 miliónov dávok vakcín proti koronavírusu

Joe Biden vyzve demokratické krajiny vo svete, aby prispeli ku globálnym dodávkam bezpečných a účinných vakcín.

Američania darujú chudobným krajinám 500 miliónov dávok vakcín proti koronavírusu
Zdroj: Reuters

Spojené štáty nakúpia pol miliardy dávok vakcín proti koronavírusu od konzorcia Pfizer/BioNTech, ktoré venujú 92 chudobným krajinám. Americký prezident Joe Biden oznámi tento "historický" vo štvrtok, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie Bieleho domu.

Prvých 200 miliónov dávok vakcín má byť prostredníctvom iniciatívy COVAX dodaných ešte do konca tohto roka. Zvyšných 300 miliónov dostanú krajiny s nízkym a stredne nízkym príjmom do júna 2022.

Biden tiež vyzve demokratické krajiny vo svete, "aby prispeli ku globálnym dodávkam bezpečných a účinných vakcín".

USA už predtým avizovali, že do konca júna darujú približne 80 miliónov dávok vakcín a iniciatíve COVAX venujú dve miliardy dolárov.

USA čelili kritike za to, že majú k dispozícii veľké množstvo nevyužitých očkovacích látok, pripomína AFP. Tamojšia vláda to spočiatku zdôvodňovala tým, že ide o preventívne opatrenie súvisiace so zabezpečením vlastnej očkovacej stratégie.

Avšak v čase, keď v USA prvou dávkou zaočkovali už 64 percent dospelých, sa Washington rozhodol v boji proti pandémii COVID-19 podporiť i chudobné krajiny. Biely dom v tejto súvislosti hovorí o návrate k multilateralizmu po nacionalistickom izolacionizme administratívy exprezidenta Donalda Trumpa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.