Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2021, 09:40

Biden: USA budú arzenálom vakcín pre ostatné krajiny a vyvedú svet z pandémie

Dodávky vakcín zo Spojených štátov začnú v auguste a podľa Joea Bidena nebudú viazané na žiadne podmienky.

Biden: USA budú arzenálom vakcín pre ostatné krajiny a vyvedú svet z pandémie
Zdroj: Reuters

Americký prezident Joe Biden v štvrtok v predvečer summitu lídrov krajín združených v skupine G7 potvrdil, že USA darujú 500 miliónov dávok vakcíny proti covidu-19 spoločností Pfizer a BioNTech do chudobnejších krajín.

Britský ministerský predseda Boris Johnson neskôr uviedol, že Británia poskytne na boj s chorobou najmenej 100 miliónov dávok vakcín. Premiér tiež očakáva, že sedem najvyspelejších krajín sveta sa na summite zaviaže darovať dohromady chudobnejším štátom miliardu očkovacích preparátov.

Začnú v auguste

Dodávky zo Spojených štátov začnú v auguste a podľa Bidena nebudú viazané na žiadne podmienky. Spojené štáty budú podľa amerického prezidenta arzenálom vakcín pre ostatné krajiny a vyvedú svet z pandémie.

"Od augusta začneme posielať pol miliardy dávok, tak rýchlo, ako budú schádzať z výrobných liniek," povedal americký prezident. "Spojené štáty týchto pol miliardy dávok poskytnú bez ďalších záväzkov... V našich daroch vakcín nebudú žiadne tlaky na protislužby alebo prípadné výsady. Robíme to preto, aby sme zachránili životy," dodal.

Biden zopakoval tvrdenie mnohých expertov, podľa ktorých sa voľným šírením koronavírusu zvyšuje riziko vzniku jeho nových variantov, ktoré by mohli byť nákazlivejšie, smrtelnějšie, horšie odhaliteľné alebo by obchádzali imunitu získanú terajšími vakcínami.

Parafráza Roosevelta

Americký prezident sa tiež zaviazal, že USA budú arzenálom vakcín vo svetovom boji proti covidu-19. "Rovnako ako sme boli arzenálom demokracie počas druhej svetovej vojny," dodal s odkazom na slávny výrok niekdajšieho prezidenta Franklina Roosevelta.

Biely dom v dnešnom vyjadrení uviedol, že Spojené štáty do konca tohto roka darujú 200 miliónov dávok a do polovice budúceho roka zvyšných 300 miliónov. Vakcíny budú smerovať do 92 najmenej rozvinutých a rozvíjajúcich sa krajín a do rúk Africkej únie. Podľa vyhlásenia americká administratíva oznámi ešte ďalšie kroky v najbližších dňoch.

Biden dnes tiež poznamenal, že skupina G7 sa v piatok v prvý deň summitu pripojí k USA a oznámi vlastnú darcovskú iniciatívu, ktorej cieľom je ukončiť pandémiu.

Johnson sa podľa agentúry AP domnieva, že so záväzkom siedmich najvyspelejších krajín sveta bude možné "očkovať svet do konca budúceho roka".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.