StoryEditor

V Afganistane zomreli agenti CIA

31.12.2009, 07:10
Autor:
SITASITA

Väčšina z ôsmich Američanov, ktorí prišli v stredu o život pri samovražednom útoku na vojenskú základňu Spojených štátov amerických v Afganistane, pracovala pre Ústrednú spravodajskú službu (CIA), ktorá toto zariadenie využívala na svoju činnosť, informoval denník Washington Post. Zdá sa, že pri útoku prišlo o život viac amerických agentov tajnej služby ako od začiatku invázie spojeneckých vojsk pod vedením USA v roku 2001, uvádza denník. Tí boli doteraz štyria.

Odvolávajúc sa na nemenovaného predstaviteľa amerických úradov Washington Post uviedol, že predsunutá operačná základňa v provincii Chost, kde došlo k útoku, sčasti využívala aj CIA. Samovražednému útočníkovi sa v stredu podarilo dostať cez bezpečnostnú kontrolu a odpáliť sa v telocvični. Podľa denníka nemenované úradné zdroje potvrdili, že všetci zabití boli civilisti a väčšina z nich boli pravdepodobne zamestnanci CIA alebo súkromnej bezpečnostnej agentúry.

Denník New York Times citoval nemenovaného predstaviteľa Severoatlantickej aliancie, ktorý vojenské zariadenie opísal ako "nie bežnú základňu", z čoho môže vyplývať, že ju využívali americké tajné služby. To, že pri útoku prišli o život agenti CIA, zatiaľ oficiálne nikto nepotvrdil. Zatiaľ je len isté, že to boli civilisti. "Žiaden americký vojak ani príslušník ISAF (Medzinárodných síl pre podporu bezpečnosti v Afganistane) neprišiel o život a ani nebol zranený," vyhlásil hovorca ISAF.

Samovražedné operácie sú typické pre bojovníkov zosadeného hnutia Taliban, ktoré vedie povstanie proti vláde afganského prezidenta Hámida Karzaja. Najnovší útok sa odohral v období, keď v krajine rastie počet zahraničných civilistov, ktorých sem vysielajú v rámci rekonštrukčných projektov.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. december 2022 18:03