StoryEditor

Kaddáfí musí odstúpiť, tvrdia európski lídri

11.03.2011, 16:29
Autor:
ČTKČTKTASRTASR
Aktualizované| Únia na summite v Bruseli vyzvala Muammara Kaddáfího k odchodu.

Zároveň privítala vytvorenie opozičnej národnej rady, za legitímnu vládu Líbye ju však neoznačila. Novinárom to povedal francúzsky prezident Nicolas Sarkozy (na snímke).

Európska dvadsaťsedmička zatiaľ neuvažuje o vytvorení takzvanej bezletovej zóny nad Líbyou, ktorá by Kaddáfího letectvu znemožnila bombardovanie pozícií povstalcov.

"EÚ odmieta vojenský zásah v Líbyi. Treba pomenovať pravdivo, že úvahy, ktoré sa týkajú bezletovej zóny, sú úvahou o vojne. Preto Európska rada prijala jasné stanovisko, že s vojenskými zásahmi tohto typu nevyslovuje súhlas a nepodporuje ich. Rozhodnutia takéhoto typu a druhu sú jednoznačnými rozhodnutiami Bezpečnostnej rady OSN a nie krajín EÚ," konštatovala slovenská premiérka Iveta Radičová.

"Rezolútny záver je, že jeho (Kaddáfího) odstúpenie je úplnou nevyhnutnosťou," povedal český prezident Václav Klaus po zdĺhavom rokovaní, ktoré podľa neho sprevádzali aj hádky o slovíčka v deklarácii.

Spory sa podľa neho týkali francúzsko-britského listu, v ktorom francúzsky prezident Nicolas Sarkozy s premiérom Davidom Cameronom vyzývali EÚ k vážnym úvahám o zriadení bezletovej zóny. Drvivá väčšina lídrov bola proti, podotkol Klaus. "A tiež výsledok je ten, že to slovo bezletová zóna v žiadnom komuniké z dnešného dňa nie je obsiahnuté, "dodal.

Ďalší spor sa týkal uznania líbyjskej opozičné národnej rady v Benghází, ktorú už Paríž uznal za legitímnu vládu. "Slovo uznávanie, teda model francúzsky, ten tam nebol v žiadnom prípade prijatý. Avšak zostala tam v tej deklaráciu veta o rokovaní alebo podpore tomu, aby táto rada niečo predstavovala, " poznamenal k tomu český prezident.

Podľa EÚ si však akákoľvek vojenská akcia na ochranu obyvateľov severoafrickej krajiny vyžaduje nielen podporu Organizácie Spojených národov (OSN), ale aj arabských štátov. "Európska rada (summit EÚ) na návrh Francúzska iniciovala rýchle zorganizovanie summitu EÚ a Ligy arabských štátov, " uviedol Sarkozy.

01 - Modified: 2004-03-11 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Zamestnanosť stúpla 02 - Modified: 2004-03-11 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Vnímanie sa zlepšilo 03 - Modified: 2004-03-11 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Úroveň EÚ o 50 rokov?
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. júl 2022 12:44