StoryEditor

Slovák, čo má pod palcom letisko v Prahe

23.11.2009, 23:00
Autor:
(mag)(mag)

Z domova odchádzali ako neznámi, v zahraničí sa vypracovali na špičky vo svojich odboroch. V seriáli Slovenský recept na úspech vám prinášame príbehy úspešných Slovákov.

Odmalička sa zaujímal o lietadlá a všetko, čo s tým súvisí. Aktívne sa lietaniu venoval od sedemnástich rokov. "Lietať som sa učil v Aeroklube Prievidza. Vysokú školu v odbore civilného letectva som absolvoval v ukrajinskom Kyjeve,“ spomína dnes na svoje začiatky v oblasti letectva Peter Jusko. Tento 47-ročný rodák z východoslovenského Prešova sa postupne vypracoval na viceprezidenta Českých aerolínií pre pozemnú prevádzku.

Z pilota manažérom
Jusko pracuje pre českého národného leteckého prepravcu už dve desiatky rokov. "Zo začiatku som pôsobil na pozíciách technika a palubného inžiniera lietadla typu Tupolev 154. Neskôr som sa stal dopravným pilotom na strojoch L-410, Tupolev 134, ATR, Boeing 737 a Airbus A320.“

Po rokoch v pilotnej kabíne sa dostal až na manažérske posty. "Štyri roky som bol viceprezidentom pre letovú prevádzku a teraz riadim úsek tej pozemnej. Popri zamestnaní som získal titul MBA a absolvoval som kurzy Medzinárodnej asociácie leteckých dopravcov,“ vraví Jusko.

Keďže je členom najvyššieho manažmentu Českých aerolínií, podieľa sa na riadení celej spoločnosti. "Ako viceprezident pre pozemnú prevádzku mám na starosti riadenie celého tohto úseku. V zložitom procese leteckej dopravy sa úseku pozemnej prevádzky sa starám o odbavenie cestujúcich, batožiny a lietadiel.“

Napriek tomu, že je úspešným manažérom, pravidelne si sadá za kokpit lietadla. "Dvakrát do týždňa lietam ako kapitán Airbusu A320, väčšinou na večerných a víkendových linkách Českých aerolínií,“ vraví Jusko. Rodina je na jeho hektický pracovný život zvyknutá - žije v Prahe s manželkou a troma deťmi.

V živote zostáva na zemi
Slovenský manažér Českých aerolínií hovorí, že práca pilota nie je pre každého. "Pre výkon povolania dopravného pilota je potrebné všeobecné a odborné vzdelanie, prax, znalosť anglického jazyka, ale tiež dobrý zdravotný stav a špecifické povahové vlastnosti.“ To však na napredovanie v tomto biznise niekedy nemusí stačiť - často treba mať trochu šťastia alebo natrafiť na správnych ľudí. "V mojom živote hral a hrá úlohu celý rad osobností, ktoré ma ovplyvnili a v určitom zmysle nasmerovali. Títo ľudia boli rôznych národností,“ hovorí Jusko.

Hoci sa vo svojej kariére dostal veľmi vysoko, tvrdí, že neustále sa dá posúvať ešte ďalej. "Stále sa vzdelávam, udržiavam si svoju telesnú aj duševnú kondíciu a snažím sa chrániť si zdravie, aby som zvládol ďalšie výzvy, ktoré ma v živote čakajú.“ Aj keď vo svojej práci lieta v oblakoch, v živote sa snaží zostať na zemi. "Som realista. Vo svojom odbore mám potrebné vzdelanie a skúsenosti a chcem v ňom aj naďalej pôsobiť. Ambície na ,vyššie' vedúce funkcie si však nerobím. Výber do nich je lotériou, lebo vždy je desať povolaných, ale iba jeden vyvolený.“

Napriek tomu, že Jusko žije u našich západných susedov už niekoľko desaťročí, doteraz sa považuje za Slováka. "Na Slovensku mám rodičov, príbuzných aj známych, ktorých pravidelne navštevujem. Tiež rád jazdím na lyžovačku do slovenských hôr. Cítim sa Slovákom, no zároveň som veľmi kozmopolitný.“

Prečítajte si aj:
Neklaďte si nereálne ciele

Viceprezident Českých aerolínií pre pozemnú prevádzku Peter Jusko pre HN:

Môžete prezradiť ten váš slovenský recept, ktorý vám najviac pomohol na ceste za úspechom?
Nepoznám ani slovenský, ani iný všeobecne platný recept na úspech. V každej profesii sa u adeptov o zamestnanie obvykle požaduje vzdelanie, prax, znalosť cudzích jazykov a osobné predpoklady na výkon konkrétnej pozície alebo úlohy. O úspechu preto môžeme hovoriť v zamestnaní, v športe alebo v osobnom živote.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
19. apríl 2024 13:15