StoryEditor

Krátko zo zahraničia

17.10.2002, 00:00

Americkú vojenskú základňu na východe Afganistanu zasiahli v noci navčera mínometné strely, žiaden spojenecký vojak však pri nich nebol zranený. Ide o prvý útok na spojeneckú základňu vo Lvare, blízko rovnomennej metropoly. (TASR)

Pakistanská volebná komisia včera vyhlásila oficiálne výsledky minulotýždňových volieb do Národného zhromaždenia, dolnej komory pakistanského parlamentu. Z celkovo 272 volebných obvodov, ktoré priamo volia svojho zástupcu v parlamente, je známe obsadenie 269 kresiel. Voliči v troch obvodoch budú musieť pristúpiť k urnám znova. (TASR)

Dovedna ďalších 32 ilegálnych emigrantov sa podarilo zadržať rakúskym orgánom od pondelka do včerajšieho dňa v spolkovej krajine Dolné Rakúsko. Príslušníci rakúskej pohraničnej stráže a asistenční vojaci chytili 27 utečencov z Iraku, štyroch Gruzíncov a jedného Arména. (TASR)

Spravodajkyňa Parlamentného zhromaždenia Rady Európy pre Ukrajinu Hanne Severinsenová je znepokojená situáciou so slobodou slova v krajine. Vyslovila názor, že tzv. anonymné inštrukcie pre médiá, o ktorých jej povedali novinári, podľa všetkého naozaj jestvujú. (TASR)

Necelý mesiac po celonemeckých parlamentných voľbách do Spolkového snemu (Bundestagu) podpísali včera v Berlíne sociálni demokrati koaličnú zmluvu so svojím staronovým koaličným spojencom Spoločenstvom 90/Zelení. (TASR)

Stroskotanie ruskej bezposádkovej rakety Sojuz-U krátko po štarte v noci navčera môže ohroziť nadchádzajúci plánovaný let Rusov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Raketa vybuchla 29 sekúnd po štarte v dôsledku zlyhania motorov. Rakety Sojuz patria medzi najspoľahlivejšie ruské kozmické lode. (TASR)

Organizácia Spojených národov zrušila včera trojdňový zákaz pristávania a štartu svojich letov z medzinárodného letiska v Kábule. Opatrenie zaviedli v dôsledku obáv o bezpečnosť. Podľa hovorcu OSN padlo rozhodnutie obnoviť lety z Kábulu po ohodnotení situácie Medzinárodnými silami bezpečnostnej pomoci, mierovými jednotkami dozerajúcimi na bezpečnosť v afganskej metropole. (TASR)

Komunálne a menšinové voľby, ktoré budú v Maďarsku v nedeľu 20. októbra, budú dôkazom toho, že súčasný volebný právny systém nie je schopný "vyfiltrovať" tých, ktorí chcú zneužiť menšinové práva. Uviedli to včera v Budapešti pred novinármi predstavitelia chorvátskej, nemeckej a slovenskej menšiny, ktorí upozornili aj na doterajšie neriešenie otázky parlamentného zastúpenia menšín. (TASR)

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. september 2022 02:19