StoryEditor

Možnosť na zmierenie Nemecka a USA

08.08.2003, 00:00
Autor:
inkink

Na ceste k normalizácii nemecko-amerických vzťahov plánuje nemecký kancelár Gerhard Schröder ďalší krok -- v septembri sa s najväčšou pravdepodobnosťou zúčastní na rokovaní Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Popritom chce byť aj medzi účastníkmi konferencie o rozvojovej pomoci Afrike (NEPAD), na ktorú dal podnet francúzsky prezident Jacques Chirac. Ako je známe, o tejto téme sa hovorilo už aj v Eviane na stretnutí predstaviteľov štátov skupiny G8. Naproti tomu sa Schröder celkom iste nezúčastní na rokovaní VZ OSN o terorizme, téme, zaradenej na program rokovania z nórskej iniciatívy. Na 22. september sú totiž naplánované nemecko-poľské konzultácie na úrovni predsedov vlád.
Schröderova cesta do USA sa v Berlíne medzičasom považuje za takmer istú, okrem iného aj z toho dôvodu, že Nemecká spolková republika v tomto roku oslavuje 30. výročie členstva v OSN. Ak sa návšteva uskutoční, bola by to prvá cesta nemeckého kancelára do USA po tom, čo sa medzi USA a Nemeckom objavili zásadné názorové nezhody v otázke vojny proti Iraku. Dvojstranné rokovanie s americkým prezidentom sa predbežne neplánuje.
VZ OSN sa začína 16. septembra, kým všeobecná rozprava až o týždeň neskôr, teda 23. septembra. Je tradične príležitosťou na dvojstranné i mnohostranné stretnutia štátnikov z celého sveta. Zatiaľ však nie je jasné ani to, či by Schröder vystúpil i v Bezpečnostnej rade, ktorej členom je na dva roky Nemecko ako nestály člen. Francúzsky prezident Chirac prišiel aj s ďalším návrhom -- aby sa na pôde Bezpečnostnej rady uskutočnila schôdzka na tému nešírenia zbraní hromadného ničenia. Takéto rokovanie by z hľadiska rôznosti názorov na irackú problematiku malo iste svoj význam, veď práve Európania sú zainteresovaní na posilnení úlohy OSN. Ak by sa Chiracova myšlienka realizovala, znamenalo by to, že do New Yorku prídu aj najvyšší predstavitelia ďalších 14 štátov -- teda aj americký prezident George Bush. (hn/gaf)

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
07. december 2022 15:20