Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.02.2013, 00:00

Nemecká ministerka podvádzala v škole

V Nemecku prepukol veľký plagiátorský škandál, za ktorým stojí ministerka školstva.

Anette Schavanová, blízka spojenkyňa kancelárky Angely Merkelovej, totiž vo svojej dizertačke v 80. rokoch vo veľkom vykrádala cudzie myšlienky. Kariéru ženy, ktorá vychovala množstvo doktorandov a sama v minulosti podobné aféry odsudzovala, teraz potápa vlastné plagiátorstvo.

Odhalenie jej prehrešku spred 33 rokov ju už stálo doktorský titul. Dokonca jej hrozí, že sa bude musieť vzdať aj ministerského kresla. Šéfka rezortu školstva však odmieta odísť a vyhráža sa súdom. „Rozhodnutie odobrať mi titul je výsledkom chybného verdiktu a je protiprávne. K žiadnemu podvodu nedošlo,“ vyhlásila Schavanová.

Ukradnuté myšlienky
Proti tvrdeniam ministerky však stojí rozhodnutie univerzity v Düsseldorfe, kde pred vyše troma desaťročiami študovala. Doktorský titul dostala za dizertačnú prácu, v ktorej odpísala celé pasáže cudzích autorov bez uvedenia zdroja. Vyšetrovanie rady filozofickej fakulty školy totiž zistilo, že v dizertačke v obrovskom rozsahu uvádzala myšlienky, ktoré nepochádzali od nej, ale od rôznych expertov. Rozhodnutie odobrať jej titul odkázala univerzita ministerke do juhoafrického Johannesburgu, kde bola tento týždeň na pracovnej ceste.

Urazenej Schavanovej teraz kritici pripomínajú jej slová z roku 2011, keď počas plagiátorskej aféry vtedajšieho ministra obrany Karla-Theodora zu Guttenberga vyhlásila, že sa ako dlhohoročná vysokoškolská pedagogička za svojho kolegu hanbí. Minister nakoniec pod tlakom odstúpil. Schavanová by sa preto podľa nich mala k svojej vlastnej kauze postaviť rovnako.

Merkelovej spojenkyňa
Presvedčená je o tom najmä sociálno-demokratická opozícia, ktorá tlačí na Merkelovú, aby členku svojej vlády odvolala. „Schavanová už nie je ako ministerka dôveryhodná. Mala by z toho vyvodiť dôsledky. Meter musí byť pre všetkých rovnaký, bez ohľadu na osobu,“ pripomenula sociálna demokratka Andrea Nahlesová.

Kvôli tlaku opozície a verejnosti je politický osud Schavanovej nahnutý. Odstaviť by ju mohla aj samotná Merkelová. Jej kresťanským demokratom prepuknutie škandálu len sedem mesiacov pred parlamentnými voľbami výrazne škodí.

„Pre kancelárku je to veľmi nepríjemná situácia. Ak by sa odpisovanie ministerky potvrdilo, jej demisia by mala byť otázkou blízkej budúcnosti. V Nemecku sa blížia voľby a túto kontroverznú tému sa bude maximálne snažiť využiť predovšetkým opozícia,“ povedal pre HN expert na Nemecko Vladimír Handl.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.